Японските депутати преизбраха днес премиера Шигеру Ишиба, който ще продължи да управлява страната, въпреки че разтърсената от скандали коалиция, която оглавява, миналия месец загуби мнозинството си в долната камара на парламента, предаде Ройтерс.
Ишиба свика предсрочни избори след встъпването си в длъжност на 1 октомври и неговата Либерално-демократическа партия (ЛДП) и коалиционния ѝ партньор "Комейто" спечелиха най-много депутатски места, но въпреки това загубиха парламентарното си мнозинство, което имаха от 2012 г.
Същевременно президентските избори в ключовия съюзник на Япония – САЩ, бяха спечелени от Доналд Тръмп, който се застъпва за протекционистка политика. Засилва се и напрежението между Япония и основни нейни съперници като Китай и Северна Корея, увеличава се и вътрешнополитическият натиск върху правителството на Ишиба да намали разходите за живот.
Днешното гласуване в парламента подчерта политическата нестабилност, след като за първи път от 30 г. никой от кандидатите за премиерския пост не можа да получа подкрепа при първото гласуване и се наложи депутатите да гласуват втори път.
В крайна сметка Ишиба надделя, както и се очакваше, като бе подкрепен от 221 депутати в 465-местната долна камара на парламента. Това представлява значителна преднина спрямо главния му съперник – бившия премиер Йошихико Нода, който оглавява опозиционната Конституционна демократическа партия.
Догодина в Япония ще се проведат избори за по-слабо влиятелната горна камара на парламента, където крехкото мнозинство на управляващата коалиция също може да бъде изложено на риск, ако Ишиба не успее да възстанови общественото доверие в своето правителство, пише БТА.
Непосредственото предизвикателство, пред което е изправен сега Ишиба, е изготвянето на допълнителен бюджет за фискалната година до март. Избирателите и опозиционните партии настояват правителството да увеличи разходите за социални помощи и да предприеме мерки за компенсиране на нарастващите цени.
Ишиба има и редица международни ангажименти, като например срещата на върха на Г-20 в Бразилия на 18 и 19 ноември. По пътя си той иска да посети и САЩ, за да се срещне с Тръмп.
Някои японски официални лица опасяват, че Тръмп може отново да удари Токио с протекционистки мерки в областта на търговията и да поднови исканията си Япония да покрива по-голяма част от разходите, свързани с разполагането на американските военни сили в страната.