Арестуваха журналист в Камбоджа, разкрил трафик на хора и измами

Pixabay
share

Камбоджанската военна полиция съобщи днес, че е арестувала именит журналист, известен с разследванията си за корупцията в Камбоджа, трафик на хора и центрове за онлайн измами, предаде Ройтерс.

Случаят предизвика безпокойството на група за правата на човека и на САЩ.

Мех Дара, който е работил за международни и местни новинарски издания, е бил задържан вчера, заяви говорител на военната полиция, без да уточни в какво е обвинен. Според правозащитната група "Ликадхо" Дара ги е уведомил, че е задържан, след като е бил спрян на пункт за плащане на пътна такса на границата между две югозападни провинции в страната.

"Журналистът трябва да бъде освободен, за да може да продължи работата си по разобличаване на проблеми като трафика на хора, принудителния труд и корупцията", заяви съдиректорът на "Ликадхо" Нали Пилорж и допълни, че статутът и местонахождението на Дара не са известни към момента. "Арестът на един от най-смелите камбоджански журналисти ще има опустошителен ефект върху достъпа до информация за всички камбоджанци", предупреди Пилорж.

Миналата година държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън удостои Дара с награда за геройство, като призна работата му по разкриването на съществуването в Камбоджа на огромни комплекси за измами, в които работят предимно работници, които са станали жертва на трафик.

През последните години Югоизточна Азия се превърна в епицентър на многомилиардна престъпна индустрия, насочена към жертви по целия свят с измамни криптовалутни и други схеми, управлявани от китайски синдикати и обслужвани от трафикирани работници.

"Признах се за виновен в журналистика", заяви Асандж

Миналия месец Вашингтон наложи санкции на камбоджанския бизнесмен и сенатор от управляващата партия Ли Йонг Фат, наричан "краля на Кох Конг" заради влиянието му в провинцията по обвинения в предполагаеми връзки с индустрията.

Мех Дара, който първоначално се е издигнал от архивист до водещ на новини, заяви пред Би Би Си, че всяка редакция, в която е работил, е била заглушена поради различни причини. Камбоджанското правителство твърди, че не потиска свободата на словото, но наказва тези, които нарушават законите, пише БТА.

Водещи новини

Още новини