Китай и Русия тази седмица извършиха военноморски учения с бойни стрелби в Южнокитайско море, предаде Ройтерс, като се позова на китайски медии.
По най-малко три плавателни съда от двете страни са участвали в тридневните учения, съобщи снощи държавният китайски в. "Глоубъл Таймс".
Церемонията по откриването на руско-китайските военни учения "Морско сътрудничество - 2024" се състоя в китайското пристанище Чжанцзян, съобщи по-рано тази седмица руското министерство на отбраната.
По време на ученията се очаква екипажите на кораби от руския Тихоокеански флот и китайските военноморски сили да проведат съвместни противовъздушни учения и учения за борба с подводници с участието на китайска военноморска авиация за борба с подводници, добави руското ведомство.
Руската държавна новинарска агенция РИА Новости снощи съобщи, че Тихоокеански флот и китайските военноморски сили са извършили и артилерийски стрелби като част от съвместните учения.
Преди ученията двете страни извършиха и съвместен военноморски патрул в северната част на Тихия океан, посочва Ройтерс.
Участващите в ученията кораби потеглиха в понеделник от Чжанцзян в китайската провинция Гуандун в южната част на страната, се казва изявление на военноморските сили на Китай. В него не се уточнява къде в оспорваното Южнокитайско море са се провели ученията.
В същото море бреговата охрана на САЩ и Филипините вчера също имаха съвместни военни маневри - двустранно учение за търсене и спасяване, става ясно от изявление на военноморските сили на САЩ.
Китай претендира за контрол над почти цялото Южнокитайско море, включително спорната "Втора плитчина на Томас", където Филипините държат умишлено заседнал ръждясал военен кораб, за да подсилят претенциите си, и която е в центъра на неотдавнашното противопоставяне между двете страни, посочва Ройтерс.
Нарастващото напрежение накара американски официални представители да напомнят на Пекин, че САЩ твърдо държат на ангажимента си за взаимна отбрана с Филипините.
Китай и Русия от своя страна обявиха партньорство "без граници" през 2022 г., когато президентът Владимир Путин посети Пекин само дни преди началото на инвазията в Украйна. Китай все още не е осъдил инвазията и увеличи износа си за Русия, помагайки на Москва да поддържа военновременната си икономика, отбелязва БТА.