Тайван изрази удовлетворение от одобрените от Конгреса на САЩ пакети с помощи, които включват подкрепа за острова с оръжие, на фона на призивите на Китай към Вашингтон да спре да продава оръжия на Тайпе, предаде Ройтерс.
САЩ са най-важният международен поддръжник и доставчик на оръжия за Тайван въпреки липсата на официални дипломатически връзки. Китай, който разглежда Тайван като своя територия, е настоявал многократно продажбите на оръжия да спрат.
Американските сенатори одобриха със 79 срещу 18 гласа четири законопроекта, приети от Камарата на представителите в събота, след като миналата седмица лидерите на републиканците в Камарата рязко смениха курса и гласуваха да бъдат отпуснати 95 милиарда долара предимно военна помощ за Украйна, Израел и Тайван, както и за партньорите на САЩ в Индо-тихоокеанския регион.
На среща с гостуващи американски законодатели в президентската канцелария в Тайпе, тайванската президентка Цай Ингвен отбеляза приемането на законопроектите през уикенда. "Ние също сме много щастливи, че Сенатът неотдавна прие тези законопроекти", каза Цай.
Китай твърди, че отхвърлянето от тайванското правителство на претенциите на Пекин за суверенитет, е изцяло въпрос от вътрешно естество, но в същото време е и най-чувствителният и важен въпрос в отношенията със САЩ.
Бюрото по въпросите на Тайван в Пекин, изрази гнева си от законопроектите, които президентът Джо Байдън заяви, че ще подпише. Законопроектите "изпращат грешен сигнал към сепаратистките сили за независимост на Тайван и ние сме категорично против", заяви пред репортери говорителката на Бюрото по въпросите на Тайван Чжу Фънлян.
"Призоваваме САЩ да предприемат конкретни действия, за да изпълнят ангажимента си да не подкрепят независимостта на Тайван и да спрат да му дават оръжия по какъвто и да е начин", добави говорителката. "Това само ще повиши напрежението и риска от конфликт и конфронтация в Тайванския проток", заяви говорителят на китайското външно министерство Ван Вънбин.
През последните четири години Тайван се оплаква от засилената китайска военна активност в близост до острова, включително от почти всекидневни мисии на китайски военни самолети и кораби.
Министерството на отбраната на Тайван заяви в неделя, че ще обсъди със САЩ как да използва новото финансиране. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън пристигна днес на посещение в Китай, като една от темите за обсъждане вероятно ще бъде островът.
От 2022 г. насам Тайван се оплаква от забавяне на доставките на американски оръжия, като например противовъздушни ракети "Стингър", тъй като производителите са се съсредоточили върху доставките за Украйна, за да помогнат на страната да се пребори с нахлулите руски сили, отбелязва БТА.