Цените на зеленчуците и плодовете скочиха на пазарите в Пакистан, тъй като опустошителните дъждове унищожават реколтата и прекъсват доставките, ранен знак за това как най-големите наводнения от десетилетия създават недостиг на храна по време на финансова криза, съобщи Ройтерс.
220-те милиона души в Пакистан вече са изправени пред необуздана инфлация, като потребителските цени са се повишили с 24,9 процента на годишна база през юли. Икономиката е в смут, с бързо изчерпващи се валутни резерви и рекордно обезценяване на рупията спрямо щатския долар. Това прави страната особено уязвима, добавяйки и екстремните мусонни дъждове през август, които убиха повече от 1100 души.
Щетите по домовете и инфраструктурата ще достигнат милиарди долари, докато загубите в ключовия земеделски сектор все още не са напълно оценени.
В източния град Лахор, близо до границата с Индия и далеч от най-тежките наводнения в провинция Синд, цените на някои зеленчуци са се утроили.
"Миналата седмица продадох лук за 90 рупии за кг, а днес държавната цена е 300 за кг", каза продавачът на зеленчуци Ахмад Али. Пакистанското правителство определя цените за някои пресни продукти, въпреки че търговците често пренебрегват насоките.
Доматите и лукът са сред най-често срещаните съставки в пакистанската кухня и всеки месец се консумират десетки хиляди тонове от тях.
"Доставките на зеленчуци и плодове за Лахор намаляват с всеки изминал ден поради наводненията, дъждовете и разрушенията по пътищата", коментира Малик Салим Аван, доставчик на пазара за плодове и зеленчуци в Лахор. Той добави, че преди са получавали над 100 камиона (пресни продукти) дневно, а сега са само 10-15.
Длъжностни лица споделят, че повече от два милиона акра (809 371 хектара) земеделска земя са били наводнени, унищожавайки повечето култури и не позволявайки на фермерите да сеят нови.
Същевременно на стотици километри от Лахор хората трябва да разчистват наводнените си домове, като в същото време се тревожат откъде ще дойде следващото хранене.
"Доматите бяха 60 рупии за кг, а сега са повече от 200. Дори цената на брашното вече е двойно по-висока", заяви 20-годишният Саин Букаш Хюсейн, чийто дом в село Гархи Ясин в южната провинция Синд е силно повреден.
Синд, с население от 50 милиона души, е най-тежко засегнат, с 697 мм дъжд досега в периода на мусоните, или 466 процента над средното за 30 години. Пакистан като цяло е видял почти 190 процента повече дъжд от средното за 30 години. В Дера Исмаил Хан, в централен Пакистан по поречието на река Инд, складовете за съхранение на зеленчуци вече се изпразват.
Правителството на премиера Шехбаз Шариф се бори да осигури доставки.
"Оризовата реколта е отнесена от водата. Плодовете и зеленчуците ги няма", каза Шариф пред репортери след посещение в Северен Пакистан. Той разкри, че наводненията са отнесли 700 000 глави добитък.
Аграрният сектор на Пакистан захранва икономиката и изхранва хората, като представлява повече от една пета от продукцията на страната, наема до 40 процента от работната сила и произвежда стоки на стойност около 80 милиарда долара годишно.
Министърът на търговията Навид Камар коментира вчера, че правителството е близо до споразумение за внос на зеленчуци и други годни за консумация стоки от Иран и Афганистан и е отправено спешно искане до кабинета да го одобри.