Япония възнамерява да разположи над хиляда крилати ракети с голям обсег, за да увеличи способностите си да се противопоставя на нарастващите регионални амбиции на Китай, съобщи днес в. „Йомиури шимбун“, цитиран от БТА.
Страната планира да подобри обхвата на своите противокорабни ракети, за да могат да прелитат 1000 вместо сегашните 100 километра. Това ще им позволи да достигат китайските крайбрежни райони, както и Северна Корея, пише всекидневникът като се позовава на анонимни източници.
Подобрения ще са необходими и за да могат японските кораби и самолети да разполагат с капацитет да изстрелват тези нови ракети, които ще могат да поразяват наземни цели според същия източник.
Ракетите ще бъдат разположени във и около югозападния регион на остров Кюшу и на островчета в югозападните японски води, близо до Тайван.
Този проект цели да намали несъответствието в броя на ракетите, с които разполагат Япония и Китай, като същевременно взема предвид заплахите, идващи от КНДР, допълва вестникът.
Съгласно пацифистката си конституция, написана и влязла в сила малко след Втората световна война в условията на американска окупация на страната, Япония не трябва да има истинска армия и нейните военни инвестиции теоретично са ограничени до средства за отбрана.
Поради нарасналото неотдавна международно напрежение, особено заради инвазията на Украйна от Русия и нарастващия натиск, упражняван от Китай върху Тайван, се увеличиха призивите с искане Япония да преразгледа програмите си в сферата на отбраната.
Японският премиер Фумио Кишида обеща да увеличи значително разходите за отбрана, които досега са около 1 процент от БВП.
Японските медии съобщиха също, че се очаква японското министерство на отбраната да поиска бюджет от 5 500 милиарда йени (43,6 милиарда евро) за следващата финансова година, което е леко увеличение с 5 180 милиарда в сравнение с текущата година.
Освен това се очаква министерството да поиска одобрение на списък от нови разходи, включващ и тези за разработка за модернизиране на крилати ракети с голям обсег, според всекидневника „Асахи шимбун“.