Турция подготвя ответни действия спрямо Сирия заради свалянето на турски военен самолет над Средиземно море вчера, въпреки признанието, че самолетът може да е нарушил сирийското въздушно пространство, обобщава АП.
Премиерът Реджеп Тайип Ердоган свиква днес второ кризисно заседание в рамките на 24 часа заради инцидента,
предаде Ройтерс.
Външният министър Ахмет Давутоглу проведе по-рано през деня двучасова среща със заместник-началника на Генералния щаб на турската армия, висши военни командири и ръководителя на разузнавателната служба.
Президентът Гюл заяви, че "ще бъде направено каквото е необходимо".
Не е ясно дали президентът Гюл има предвид ответни военни действия, увеличаване на санкциите срещу Сирия или други
възможни стъпки, включително искане за извинение, отбелязва АП.
"Дори да приемем, че е имало нарушаване на сирийското въздушно пространство, макар че ситуацията не е ясна все още, сирийската реакция не може да бъде сваляне на самолета", заяви министърът на труда и социалната сигурност Фарук Челик.
"Инцидентът е неприемлив", допълни той. "Турция не може да го приеме тихомълком".
Сирия съобщи в петък, че нейните сили са свалили турски военен самолет, който е влязъл в сирийското въздушно пространство. Самолетът - невъоръжен F-4, е бил паднал на около 13 км от сирийския град Латакия, обяви Турция.
Турският вицепремиер Бюлент Арънч настоя, че самолетът не е бил боен изтребител, а разузнавателен самолет и каза, че
Турция очаква обяснения от Сирия.
Президентът Гюл каза, че Турция се опитва да установи точните обстоятелства около случая, но посочи, че е обичайно реактивни самолети, които летят с много висока скорост, да нарушават за кратко време въздушното пространство на друга
държава.
"Тези инциденти са рутинни", каза Гюл. "Това са инциденти, които не са злонамерени и се случват заради скоростта
(на самолетите)".
"Такъв ли е бил случаят и дали е станал в нашето въздушно пространство, това ще се изясни", каза президентът.
"Никой не трябва да се съмнява, че каквото (действие) е необходимо, ще бъде направено". Гюл не даде повече подробности.
Асошиейтед припомня, че през април стана инцидент на турско-сирийската граница, при който двама души в лагер за сирийски бежанци, намиращ се в Турция, бяха убити при стрелба през границата. Турция обяви тогава, че ще се обърне към съюзниците си в НАТО, ако почувства, че сигурността й е застрашена.
Кораби на сирийската брегова охрана се присъединиха към турските си колеги днес в операцията по издирване и спасяване на двамата пилоти на сваления самолет, посочва агенцията.
Сирия призна вчера, че е свалила турския самолет, тъй като е нарушил въздушното й пространство, като е навлязъл с
около един километър. Сирийските сили разбрали, че става дума за турски самолет едва след стрелбата на противовъздушната артилерия, предаде агенция САНА.
Днес във водещо заглавие най-продаваният турски вестник "Хюриет" обвинява Сирия "че си играе с огъня", докато в. "Ватан" посочва, че Сирия "ще плати" за нападението.
Вицепремиерът Бюлент Арънч и други министри от правителството призоваха обаче към въздържаност. "Ние трябва да останем спокойни и хладнокръвни", каза Арънч. "Не трябва да поощряваме провокативни изявления и действия".
"Турската държава е силна, с малко търпение и разбиране, нека оставим процесът (на разследване) да бъде завършен", заяви министърът за ЕС Егемен Багъш. "Важно е да помним, че не всичко е черно и бяло", допълни той.
Лидерът на основната опозиционна партия - Народнорепубликанската, Кемал Кълъчдароглу каза, че свалянето на самолета е неприемливо, но също призова към спокойствие.
"Всички дипломатически канали трябва да останат отворени. Ние очакваме хладнокръвна оценка на инцидента", посочи Кълъчдароглу, цитиран от АП. Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун също призова двете страни към въздържаност и дипломация, предаде Ройтерс.
"Генералният секретар следи ситуацията отблизо. Той се надява, че към този сериозен инцидент може да се подходи с въздържаност от двете страни по дипломатически канали", посочи Мартин Несирки в изпратено по електронната поща изявление.
Германският външен министър Гидо Вестервеле поздрави "отговорната" реакция на Турция и допълни, че "сега трябва да бъде направено всичко, за да се попречи на по-нататъшна ескалация на вече напрегнатата ситуация". Вестервеле каза, че е
"разтревожен" от инцидента и поиска пълно разследване на случая.
Свалянето на турски самолет от Сирия е сериозна ескалация на сирийския конфликт, заяви днес иракският външен министър Хошияр Зебари на обща пресконференция в Багдад с колегите си от България, Полша и Швеция, предаде Ройтерс.
"Основната ни тревога е, че кризата ще обхване съседни страни", добави Зебари.
"Никоя страна не е защитена от разрастване на кризата поради състава на обществата, поради влиянията, връзките, религиозните и етническите аспекти", каза той. Ако конфликтът се разрасне в религиозна или гражданска война, ще бъдат засегнати Ирак, Ливан, Йордания и Турция, продължи иракският външен министър. "Това не е извинение, за да не се предприема нищо по отношение на Сирия, не. Но ще има последици", каза Зебари, цитиран от Ройтерс. Той посочи, че
кризата се е изострила през последните дни, в които зачестява обстрелът над райони, населени с цивилни. Зебари напомни, че сирийски пилот дезертира с изтребител Миг-21 в Йордания.
Иракският външен министър каза това след разговори с тримата си колеги от Полша, България и Швеция, изпълняващи мисия на ЕС за търсене на решение на сирийския конфликт. Тримата европейски външни министри посетиха вчера Ливан, напомня Ройтерс.