Руският външен министър Сергей Лавров призова за по-справедлив световен ред в партньорство с Китай. Той пристигна на първото си посещение в Китай, откакто Русия нахлу в Украйна, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Изживяваме много сериозен етап в историята на международните отношения", заяви първият дипломат на Кремъл в началото на среща с китайския си колега Ван И. "Убеден съм, че след приключването на този етап международното положение ще бъде много по-ясно и заедно с вас и с нашите привърженици ще се насочим към един многополюсен, справедлив, демократичен световен ред", каза той.
Пекин не осъди след 24 февруари руската инвазия в Украйна и предпочете да критикува санкциите на Запада срещу Русия. Седмици преди избухването на войната руският президент Владимир Путин бе топло приет от своя колега Си Цзинпин в Пекин. Двете страни приветстваха тогава "безграничното си" приятелство и осъдиха "разширяването" на НАТО.
Днес Лавров и Ван И констатираха, че в сегашната трудна международна обстановка Москва и Пекин действат от единни позиции и продължават да укрепват своето стратегическо партньорство. На срещата бяха разгледани важни теми от глобалния и регионалния дневен ред, включително положението в Афганистан, Централна Азия, ситуацията около иранската ядрена програма и на Корейския полуостров. Проведена бе обстойна размяна на мнения за ситуацията около Украйна, отбелязва ТАСС.
Лавров е в Китай за участие в двудневна среща, посветена на Афганистан, по време на която се очаква да контактува с представител на американската дипломация.
Във форума в източния град Тунси ще участват седем страни, съседни на Афганистан - Русия, Китай, Пакистан, Иран, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан. Очаква се да се включи и ръководителят на дипломацията на талибаните Амир Хан Мутаки, съобщи агенция Синхуа.
Успоредно с това ще се състои среща в рамките на "механизма за консултации" във връзка с Афганистан, в която ще се включат дипломати от Китай, Русия, Пакистан и САЩ, съобщи Пекин. Според говорител на Държавния департамент в нея ще участва специалният представител на Вашингтон за Афганистан Том Уест.
Китай има обща граница с Афганистан, дълга едва 76 км. Пекин отдавна се страхува, че съседната страна може да стане база за укриващи се сепаратисти и ислямисти от уйгурското мюсюлманско малцинство в провинция Синцзян.