Облекчаване на мерките в "регионите с нула ковид" може да причини 2 милиона жертви само за година

pixabay
share

Възстановяването на нормалната мобилност на населението в "региони с нула ковид" като Китай може да причини около 2 милиона жертви само за година, а ключът за овладяването на разпространението на коронавируса е създаването на ваксини, предпазващи по-добре от заразяване, констатираха китайски изследователи, цитирани от Ройтерс.

Те се опират в заключенията си на изследвания в Чили и Великобритания, въз основа на които изчисляват "базовата ефективност" на сегашните ваксини - в случая с Чили това е препаратът "Коронавак", а в случая с

Великобритания - тези на компаниите "Пфайзер" и "АстраЗенека". По техни оценки базовата ефективност срещу симптоматичното заболяване е 68,3 процента, а срещу смърт - 86 на сто.

Ефикасността срещу заразяване е измерена въз основа на британски данни, а тази срещу симптоматично заболяване и смърт се опира на данни, извлечени от изследване за ваксината "Коронавак" на китайската компания "Синовак" в Чили.

По оценки на китайските изследователи дори и делът на имунизираните по света да достигне 95 процента, ако мобилността на населението се върне към равнищата от 2019 г., всички региони с нула ковид ще отчетат по над 234 милиона инфекции само за година, включително 64 милиона симптоматични случая и 2 милиона починали.

Китай постави под карантина 3,5-милионния град Байсьо

През последните седмици строгите мерки на Китай за нулево разпространение на ковид все повече попадат във фокуса на вниманието покрай домакинството на Зимната олимпиада в Пекин.

Китайските учени и специалисти по обществено здраве повториха, че е нужно мерките за строг контрол да бъдат запазени. Техният довод е, че рисковете от разпространението на заразата са твърде големи, особено за здравната система, която може да бъде подложена на непоносим натиск при масово инфектиране на населението.

Водещи новини

Още новини