"Никой сериозен анализатор не вярваше, че на афганистанското общество би могло да се наложи либерална демокрация отвън. Въпрос на време беше тази идея да отмине. Но никой не очакваше, че изтеглянето на американските части ще стане по такъв нескопосан начин. Изтеглянето на войските от Афганистан демонстрира неспособност, хаос и безотговорност".
Това коментира пред БНР Цветлин Йовчев, бивш директор на ДАНС и бивш министър на вътрешните работи.
По думите му проблемите в страната са започнали още по време на съветската инвазия:
"Ал Кайда, която носи идеологията на глобалния джихад, беше създадена в Афганистан през 1988 година, когато се водеше съпротивата срещу съветската инвазия. Едни от най-сериозните рискове, които ще срещне демократичното общество, е, че се ражда възможността на територията на Афганистан за създаване на халифат - авторитарен режим, воден от религиозния лидер, който да управлява по законите на шериата".
В предаването "Политически НЕкоректно" Йовчев подчерта, че България може да намери резерви и да организира успешно противодействие на една мигрантска вълна:
"Проблем е, че няма общоевропейска концепция за това как да управляваме мигрантските потоци и да се погрижим за интеграцията на тези хора. В потока ще има хора с боен опит, с крайни ислямски разбирания, изповядващи салафизма. Влизането на тези хора на територията на Европа е много опасно. Ще има проблем с интеграцията на бежанците - те нямат образование, професионални умения, за да започнат работа, не знаят езика. Тези хора като култура и като ценностна система се различават много от нас. От тези неща ще произтекат заплахите и за България, и за Европа".
Според него при добра организация България би могла да се справи с бежанска вълна и страната ни има капацитет и нужните кадри, които да успеят да филтрират опасните хора сред бежанците.
Цветлин Йовчев коментира и темата с полицейското насилие у нас. По думите му проблем е, че никой не се е опитал да стигне до същността на проблема - защо се стигна дотам.
"Истината е, че имаме дълбок проблем, поредица проблеми, които намериха проявление в тази ситуация. Подбора на хора, обучение и тренировки, организация на такива мероприятия. Интегритет на служителите - да имат ясна ценностна рамка, ясни професионални цели, към които да са лоялни и съпричастни. Това нещо липсва... Агресията на полицаите е провокирана от това, че тези хора не са подготвени. Вероятно преди това те самите са били обект на агресия. Ако операцията беше добра организирана, нямаше да се стигне до тази ситуация".
Йовчев смята, че когато по такава тема започват политически боричкания, винаги ефектът е нулев и оказва негативно влияние върху системата.
Мнение на Цветлин Йовчев за подслушванията по време на протестите е, че има преувеличаване за броя на хората, които са станали обект на това, а за бъдещето на парламента и на евентуално правителство - вероятностите "за" са все по-малко.
"Не съм очаквал да има такова инфантилно политическо поведение".