Въпреки заплахите на армията, жителите на Янгон тново излязоха на улиците на града, за да протестират срещу военния преврат, с който беше свалено цивилното правителство на Аун Сан Су Чжи, пише френският в. "Монд".
Много преподаватели участват в шествие в квартала Сан Чаун, където всякакви протести са забранени. Армията забрани всякакви събирания на повече от петима души в големите градове на страната, въведе военно положение и полицейски час в Янгон и заплаши с репресии вчера, съобщава БТА.
Протестиращи обаче заявяват, че не се страхуват от заплахите. Масови протести, подобни на тези през уикенда, са нечувани в Мианма от ввремето на т.нар. "шафранова революция"през 2007 г., която беше смазана от армията, припомня в. "Монд". Седмица след преврата хунтата е подложена на натиск, отбелязва в. "Вашингтон пост".
Протести в страната имаше през три поредни дни, като ново поколение активисти призовава за връщането на избраното правителство и освобождаването на над 150-те политически затворници. В една предишна епоха генералите можеха да смажат брутално дисидентите и да консолидират властта си. Но този път дори спирането на интернет не успя да спре опозицията. Десетки хиляди излязоха на улиците и удрянето на тенджери и тигани през нощта само отеква по-гръмко.
Обстановката е напрегната и се очаква игра на блъфиране. Мианма е днес далеч по-малко изолирана от последния път, когато генералите въведоха брутално военно управление. Новото поколение не иска да види страната да се връща още по-назад, а ключови политически фактори като Китай вече не са толкова решени да защитават военното управление, колкото бяха преди. Според експерти въоръжените сили може да са надценили силите си, подчертава американското издание.