Повдигнаха обвинения на Аун Сан Су Чжи

Getty images
share

Полицията в Мианма повдигна обвинения срещу отстранената лидерка Аун Сан Су Чжи в нелегален внос на комуникационно оборудване, тя ще бъде задържана до 15 февруари за разследвания, предаде Ройтерс.

Искането на полицията до съда относно 75-годишната нобелова лауреатка уточнява, че в дома ѝ в столицата Найпидо са открити радиостанции тип уоки токи. Според органите на реда устройствата са внесени нелегално и използвани без разрешение. Документът с искането за арест на Су Чжи е с цел „разпит на свидетели, изискване на доказателства и разпит на обвиняемия“, информира БНР.

По-рано днес Китай блокира становище на Съвета за сигурност на ООН, което осъжда военния преврат в Мианма. Военните поеха властта в югоизточната азиатска страна в понеделник, след като арестуваха политическия лидер на страната Аун Сан Су Чжи и стотици депутати.

Лидерите на пуча след това сформираха върховен съвет, който ще бъде над правителството. В най-големия град Янгон обаче се увеличават сигналите за съпротива и гражданско неподчинение.

Съветът за сигурност на ООН се срещна във вторник, но не успя да приеме общо становище, тъй като Китай не го подкрепи. Г-7 от своя страна осъди военния преврат в Мианма, а Държавният департамент на САЩ определи случилото в Мианма се като държавен преврат. 

Какво бъдеще чака Мианма?

Международният валутен фонд е превел 350 млн. долара на Мианма миналата седмица като спешна помощ на фона на коронакризата, предаде междувременно Ройтерс. „Следим внимателно развитието. Дълбоко сме обезпокоени от влиянието на събитията върху икономиката и народа на Мианма“, посочи говорител на МВФ в изявление за Ройтерс.

САЩ са основен участник в Международния валутен фонд, който предостави на Мианма 700 млн. долара извънредно финансиране заради коронакризата през последните седем месеца, включително транша от миналата седмица.   

Водещи новини

Още новини