След прогнозираната победа на Джо Байдън в президентските избори в САЩ, официални лица в Южна Корея очакват и победа за себе си в проточилия се спор с Вашингтон за много милиони долари относно разходите за хилядите американски войски на полуострова.
Високопоставени служители и експерти в Сеул не очакват Байдън изцяло да се откаже от искането Южна Корея на плаща повече за издръжката на около 28 500-те американски войници, разположени в страната като наследство от технически незавършилата Корейска война от 1950-1953 г. Но Байдън обещава да не използва присъствието на тези войски за "изнудване" на Южна Корея, а правителствени източници в Сеул твърдят, че очакват администрацията да приеме сделка, близка до предложението на Южна Корея да плаща с 13 процента повече, или около 1 млрд. долара годишно, пише БТА.
Напускащият Белия дом президент Доналд Тръмп поиска цели 5 млрд. долара като част от цялостната си политика да притиска съюзниците да плащат повече за отбрана. Говорител на кампанията на Байдън отказа коментар, а официални южнокорейски лица казват, че не е ясно дали неговият екип е обмислил в дълбочина точните параметри на едно ново "споразумение за специалните мерки" (СМА).
"Но 13-процентното увеличение, обсъждано в досегашните преговори, може да се смята за разумно", каза правителствен служител в Сеул, пожелал анонимност при обсъждането на дипломатическите преговори.
"Ще знаем повече, когато седнем на масата за преговори с техния екип, след като новата администрация определи нов преговарящ или преназначи досегашния. Но сега поне има повече предсказуемост и Белият дом начело с Байдън няма да наложи в последния момент вето на едно вече почти постигнато споразумение", каза служителят.
През април Ройтерс съобщи, че Тръмп е отхвърлил предложението за 13-те процента, смятано за вероятно най-доброто, предложено от Сеул в навечерието на парламентарните избори там миналия месец.
ОБТЕГНАТИ ОТНОШЕНИЯ Тази безизходица обтегна съюзническите отношения по безпрецедентен начин, казват експерти. Това става на фона на форсирането на оръжейните програми на Северна Корея, включително със създаването на съвършени оръжия, предназначени да вземат на прицел Южна Корея, както и на ракети с далечен обсег, способни да пренасят ядрено оръжие, и да вземат в обсега си цялата територия на САЩ.
В началото на 2019 г. Южна Корея и САЩ се оказаха принудени да подпишат само едногодишно СМА, вместо обичайното 5-годишно, заради непреодолимите разногласия помежду им. Но това краткосрочно споразумение, според което Южна Корея се съгласи да плати с 8,2 процента повече, или около 920 млн. долара годишно, изтече в началото на тази година без ново споразумение.
Един от най-съществените резултати от прекъсването на преговорите бе, че около 4000 южнокорейски работници в американските бази трябваше да излязат в принудителен отпуск заради невъзможността да се постигне споразумение до крайния сок - 1 април. Те все пак успяха да се върнат на работа чрез временни договорки, но продължаващата безизходица накара командването на американските сили в Южна Корея да предупреди през октомври, че въпросните работници може отново да бъдат пуснати в неплатен отпуск в началото на следващата година, ако не се постигне споразумение.
Западен дипломат, пожелал анонимност, за да коментира алианса САЩ-Южна Корея, посочи, че този спор хвърля почти постоянна сянка върху много от преговорите, водещи се между двете страни по други проблеми, включително Северна Корея и Китай. Възгледът на Тръмп, че богатата Южна Корея, чиято икономика е по-голяма от тази на Австралия, използва Съединените щати, бе посрещнат в Сеул с усещането, че Вашингтон се е превърнал в търгашески партньор с неразумни искания.
Преди изборите на 3 ноември Байдън обеща да не използва заплаха за намаляване на броя на американските войски в Южна Корея като разменна монета.
"Като президент аз ще стоя рамо до рамо с Южна Корея, укрепвайки нашия съюз за опазване на мира в Източна Азия и отвъд нея, вместо да изнудвам Сеул с безразсъдни заплахи за изтегляне на нашите войници", писа Байдън в безпрецедентна статия, публикувана на 30 октомври от южнокорейската агенция Йонхап. Чо Те-йон - бивш заместник съветник по националната сигурност, работил с много хора от екипа на Байдън, каза, че проблемите около американските войски и тяхната издръжка ще бъдат решени "по същество" при президентството на Байдън. "Победата на Байдън е източник на облекчение, когато става дума за отношенията със съюзниците", отбеляза той.