Съветът на ООН по правата на човека удължи мандата на проучвателната мисия в Мианма

Gettyimages
share

Съветът на ООН по правата на човека удължи днес с шест месеца, тоест до септември 2018 г., мандата на мисията си, която трябва да събере информация дали има нарушения на човешките права на мюсюлманската общност рохинга в Мианма, предадоха осведомителните агенции, цитирани от БТА.

Предложението бе внесено от Естония от името на Европейския съюз.

Представителят на Мианма възрази с аргумента, че мисията не е запозната със ситуацията на място и няма да допринесе за намирането на решение на проблемите в западния щат Ракхайн в Мианма. Възражения изразиха и представителите на Китай и Филипините, но предложението бе прието без гласуване.

В решението си съветът изразява "силно безпокойство от последните съобщения за сериозни нарушения на правата на човека в Мианма, в частност в щата Ракхайн". Отправя се призив към властите в азиатската страна да осигурят на мисията пълен и неограничен достъп до всички конфликтни райони.

От края на август досега около 518 хиляди членове на общността рохинга са избягали по море и суша в Бангладеш, след като силите за сигурност на будистка Мианма започнаха операция за прочистване в отговор на нападения на въоръжени рохинги. Говорител на агенцията на ООН за бежанците съобщи днес в Женева, че над 60 човека са загинали или изчезнали, след като лодка с бежанци рохинги се е преобърнала в Бенгалския залив.

Миналата седмица бе съобщено за критична ситуация в селата Ах Наук Пин и Нян Пин Ги, където хиляди рохинги са блокирани от враждебно настроени друговерци. Селата са далеч от границата с Бангладеш и са сред петте оцелели населени места в район, където вече бяха опожарени 16 села на рохинги.

Водещи новини

Още новини