От много години насам, бумът на раждаемостта в Пакистан можеше да се забележи, гледайки препълнените училища, клиники и ширещата се бедност, сред големи групи от населението на голямата, преимуществено мюсюлманска, държава. Но до преди две седмици никой не знаеше точно колко е сериозен проблемът. Сега вече се знае, пише в. "Вашингтон Поуст".
Предварителните резултати от новото преброяване на населението, първото от 1998-а насам, показа, че населението се е увеличило с 57% и достига до 207,7 милиона. Този факт поставя Пакистан на пето място в света по този показател, задминавайки Бразилия и нареждайки се зад Китай, Индия, САЩ и Индонезия.
Средната годишна раждаемост, въпреки че плавно намалява, остава на опасно високи нива – 22 раждания на 1000 души, колкото е в Боливия и Хаити и сред най-високите извън Африка.
60 процента от населението е на възраст под 30 години, а близо 1/3 от пакистанците живеят в бедност, като само 58% от тях са грамотни, добавя Хюсеин и предупреждава, че „това е катастрофа в зародиш“. Главните причини за продължителния висок прираст, според експерти по демография, са религиозните табута, политическата плахост и общественото невежество, особено в селските райони.
Само 1/3 от омъжените пакистанки използват някаква форма на контрол над забременяването и единствения метод за семейно планиране, сакциониран от повечето ислямски свещеници, е разреждането на ражданията през две години, за да може всяко новородено да бъде кърмено само през това време. Дори и раждаемостта да се забави, някои експерти изчисляват, че населението на Пакистан ще се удвои до средата на този век, което би поставило под страхотно напрежение водоснабдяването в страната и санитарните системи, понижавайки нивото и достъпа до здравни и образователни услуги и оставяйки десетки милиони пакистанци безработни – правейки ги потенциални участници в криминални мрежи и агресивни ислямистки групи.