В Япония днес влезе в сила закон, разширяващ пълномощията на националните сили за самоотбрана. Той дава на японските военни възможността за пръв път от края на Втората световна война да участват в бойни действия, за да бранят "приятелски държави", дори ако Япония не е нападната, предаде ТАСС.
Текстът, гласуван в парламента през септември въпреки силните протести на улицата, е базиран върху концепцията за "колективна отбрана" и бележи поврат в пацифистката политика на Япония, отбелязва Франс прес.
Документът премахва редица досегашни ограничения за действията на японски военни при операции извън страната в състава на сили на ООН, по време на които войските, пращани от Токио, досега на практика нямаха право да използват оръжие. Законът разрешава освен това частите от силите за самоотбрана да предоставят логистична подкрепа не само на САЩ, но и на войските от други "приятелски страни", които не се посочват. Занапред японските военни ще могат и да участват в операции за освобождаване на японци, взети за заложници; за целта им се разрешава да използват оръжие.
"Новият закон е крайно важна мярка за самоотбрана, която дава възможност на правителството да осигури защита за гражданите си", заяви в понеделник пред парламента японският премиер Шиндзо Абе. По думите му, този акт ще доведе и до укрепване на стратегическото взаимодействие със САЩ. Министърът на отбраната Ген Накатани увери, че "подразделенията от силите за самоотбрана ще преминат допълнителна подготовка", за да отговарят на новите изисквания.
"След влизането в сила на новия японски закон за сигурността чувството на ужас, изпитвано от жертвите на милитаристична Япония, привлича все по-сериозно внимание", коментира китайската агенция Синхуа, цитирана от ТАСС.
Синхуа сравни текста с "кутията на Пандора", която, щом е отворена, "може да донесе зло, невъзпирано от нищо, на региона".
"Сега е времето Япония сериозно да се замисли дали Китай е неин партньор или съперник", забелязва Синхуа. "Решението на този въпрос не е в ръцете на Китай", подчертава агенцията, цитирана от БТА.
Китай се страхува японските въоръжени сили да не бъдат използвани в конфликтните ситуации около необитаемия архипелаг Дяоюй /Сенкаку/, който е обект на териториален спор с Япония, също и във връзка със споровете за Южнокитайско море, където Пекин и няколко южноазиатски столици имат конфликти.