Заради предпочитанията към синове в Индия всеки ден две хиляди момичета са "убивани" чрез аборти или веднага след раждането, съобщи днес министърката за развитието на жените и децата Манека Санджай Гандхи, цитирана от БТА.
Въпреки че законът забранява да се определя полът на неродените деца по време на бременността, абортите заради пола на бебето остават обичайна практика, в резултат на която в някои части на Индия броят на момичетата е намалял в сравнение с момчетата, съобщи Ройтерс.
"Всеки ден близо 2000 момичета са убивани в утробата. Някои биват раждани и веднага след това задушавани с възглавници", каза Манека Гандхи по НДТВ. Британското медицинско списание "Лансет" публикува през 2011 г. резултатите от изследване, според което до 12 милиона индийски момичета са били абортирани през последните три десетилетия, което е довело до съотношение от 918 момичета на 1000 момчета през същата година. През 1981 г. на 1000 момчета са се падали по 962 момичета.
В доминираната от мъжете индийска култура синовете са смятани за предимство, които ще се грижат за прехраната на семейството, ще продължат фамилното име и ще извършат последния ритуал за родителите си, смятан за най-важния в много религии. На момичетата, от друга страна, се гледа често като на бреме, тъй като семействата трябва да им осигурят достатъчна зестра, за да им намерят подходящ жених. Родителите трябва да бдят и за тяхната безопасност, тъй като предбрачният секс се смята за нещо срамно за семейството.
Гандхи каза, че правителствена програма под наслов "Спаси дъщерята, образовай дъщерята" вече дава резултати след започването й през януари. Тя се прилага в стотина района, където съотношението на момичетата спрямо момчетата е прекалено ниско. Тя има за цел по-стриктното прилагане на закона, криминализиращ избора на пола на детето преди раждането, и подобряване на достъпа на момичетата до образование.