Шистова революция в Китай?

share

Китай е започнал подготовката за своя собствена шистова революция. Поднебесната империя ще се опита да повтори главоломния успех на американския добив на шистов газ в опит да се справи с почти катастрофалните нива на замърсяване и да посрещне нарастващите си енергийни нужди, пише MarketWatch, цитиран от ИнвесторБГ.

До 2020 г. най-големият енергиен потребител в света Китай цели да добива 30 млрд. кубични метра шистов газ годишно. Сегашното ниво е 1,3 млрд. кубични метра. Това заяви в сряда Чън Уейдун, уважаван енергиен експерт и главен изследовател в China National Offshore Oil Corp. (Cnooc) по време на конференцията Международна петролна седмица.

„Миналата година Китай направи 200 нови кладенеца (с което те достигнаха 400) и ние ще добавим още по няколко стотин на година със сигурност. Не е проблем“, заяви той. Така той потвърди по-рано заявената правителствена цел да намали сериозната зависимост от въглища, които се използват за близо две трети от енергийното производство и допринасят за сериозното замърсяване на страната.

Въздухът в китайската столица често е видим с просто око, а предупрежденията за код „оранжево“ заради гъстия смог са почти ежедневни. През януари замърсяването достигна над 20 пъти максималния лимит, поставен от Световната здравна организация. Мнозина китайци и гости на града са принудени да носят предпазни маски.

Китай планира своя революция на шистовия газ от 2012 г., когато правителството обяви, че ще започне хидравлично разбиване на совите запаси. За тях се твърди, че са най-големите в света. Правителството целеше да започне да добива 60 до 80 млрд. кубични метра газ на година до 2020 г. Тази цел се оказа прекалено амбициозна и бе намалена на 30 млрд. кубични метра през 2014 г., тъй като условията за сондажи се оказаха по-трудни от очакваното.

Водещи новини

Още новини