Върховният съд в Хага нареди на Япония да сложи край на ловът на китове в Антарктика, съобщи БТВ. В мотивите се посочва, че той не се извършва с научни цели.
Трибуналът, който бе сезиран от Австралия, се аргументира, че големият брой уловени китове не отговаря на официално научния характер на програмата. Той нареди ловът на китове да бъде прекратен, докато програмата бъде реформирана.
Япония лови средно по около 1000 кита годишно. Австралия сезира Международния съд през май 2010 г. с искане да забрани този лов с аргумента, че официално научната програма е прикритие за търговски улов.
Ловът на китове е традиционен в Япония от XII век. Страната се включва в съвременната китоловна индустрия, която се развива след края на XIX век, докато Международната комисия по лова на китове не налага мораториум върху лова с търговски цели през 1986 г.
Япония обаче продължава, използвайки клаузата за лов с научни цели. Месото от уловените китове се пласира в търговската мрежа и ресторантите, което също е позволено от тази клауза.
Япония създаде научната програмата JARPA II, която обвързва ловът на китове с научни дейности. През годините островната държава не успя да скрие фактът, че месото на китовете всъщност се оказва част от японското меню.
Австралийски проучвания показват, че от 1988 г. насам японските ловци са убили повече от 10 000 кита в рамките на програмата. По този начин страната нарушава международните конвенции и задължението си да съхрани морските бозайници и тяхната среда.