WikiLeaks: Китай крие данни за замърсяванията на въздуха

Интернет
share

Китай не измерва данните за някои от най-рисковите замърсители на въздуха от страх, че това може да доведе до политически последствия.

Това гласят грами на американски дипломати от консулството на САЩ в гр. Гуангжу от 2006 г., публикувани от WikiLeaks и цитирани от британския в. "Гардиън".

Дипломатите, базирани в индустриалния център на провинция Гуангдонг, който е сред местата с най-много киселинни дъждове и други замърсявания, са провели детайлно проучване на системата за мониторинг на качеството на въздуха в града и ефекта на замърсяванията върху човешкото здраве.

Американската мисия разкрила например, че концентрацията на най-фините прахови частици във въздуха, които са и най-опасни за здравето, понеже проникват безпрепятствено до долните дихателни пътища, са от 5 до 10 пъти над нормите, препоръчвани от Световната здравна организация. Оказало се, че т.нар. ФПЧ 2.5 (фините прахови частици под 2.5 микрона) даже не фигурират в индекса на замърсителите на въздуха, поддържан от държавните власти, при все че в наднормени концентрации те стават причина за остри дихателни и сърдечни проблеми, особено при децата.

Според дипломатите, тези замърсявания не са се измервали систематично и не са били оповестявани, защото са твърде чувствителни за властите.

Същото се случва и с докладването на нивата на озон във въздуха, който, оказало се, е много над допустимия праг.

Проблемът с липсата на прозрачност стигнал до научната общност в Гуандонг, разтревожена от сериозните замърсявания на въздуха в района, но принудена да смекчава коментарите си по проблема, за да не загуби от държавното си финансиране.

Американските дипломати опитали да съберат и данни за връзката между мръсния въздух и малформациите при новородени деца в града, но срещи по въпроса им били отказани с аргумент, че информацията е "твърде чувствителна".

Експерти все пак отбелязват, че от 2006 г. досега Китай има напредък в измерването, оповестяването и намаляването на замърсяванията на въздуха.

Миналата седмица китайските власти обявиха, че скоро ще бъде въведена нова система за измерване. Засега обаче не е сигурно, че тя ще включва емисиите финия прах.

Водещи новини

Още новини