САЩ и Южна Корея приеха план за възпиране на Севера

share

САЩ и Южна Корея приеха днес план за възпиране на Севера с оглед ядрената заплаха от страна на Пхенян. Това съобщиха днес министрите на отбраната Чък Хейгъл и Ким Кхуан-джин, предаде АФП.


Документът определя параметрите на стратегическото сътрудничество между държавите съюзнички и действията, които трябва да бъдат предприети в случай на "сценарии, включващи севернокорейски ядрени заплахи" във военно и мирно време, се казва в общо комюнике след 45-ата американско-южнокорейска консултативна среща по сигурността. САЩ и Южна Корея не посочват какви мерки предвижда споразумението, което може да разгневи Пхенян. Целта е Сеул да получи възможността "убедително, ефикасно и трайно" да възпира своя северен съсед, заяви Хейгъл на обща пресконференция в Сеул.

Освен ядрената заплаха планът взема предвид всички оръжия за масово унищожаване, с които Северът разполага и по-специално химическите, уточни американският министър. Според южнокорейски военни експерти Пхенян може би разполага с около 5000 тона химически оръжия, пет пъти повече от сирийските, отбелязва АФП. КНДР има и над хиляда ракети от различни типове, сочат оценки на съюзниците, цитирани от ИТАР-ТАСС.

През февруари Пхенян извърши трети ядрен опит, а два месеца преди това успешно изстреля ракета с дълъг обсег, при все че според него това е част от мирната му космическа програма, напомня Ройтерс. "Не бива да има никакво съмнение, че използването на химически оръжия от Севера е напълно неприемливо", предупреди Хейгъл. "САЩ потвърждават своя ангажимент да използват всичките си военни средства", включително противоракетните системи и ядрения си чадър, за да бранят Юга, добави той.

Вашингтон се ангажира също да поддържа на сегашното равнище - 28 500 души, числеността на американския военен контингент, разположен в Южна Корея. Поемаме тези задължения не само по силата на договора за взаимна отбрана, но и защото сме убедени, че политиката и провокациите на Северна Корея са сериозна заплаха за регионалната стабилност и световната сигурност, заяви Хейгъл.

Водещи новини

Още новини