Неотдавнашното изстрелване на севернокорейска ракета може би е било тест на балистична ракета, с половин тонен заряд и с обсег от около 10 000 километра, твърди южнокорейската армия, цитирана от световните агенции.
Южнокорейските военни основават изводите си на анализ на частите от ракетата, паднали в морето и прибрани от южнокорейските военноморски сили. Анализираните части са били от горивния резервоар на ракетата, който е бил инсталиран на нейната първа степен.
Анализът, съчетан със симулационен процес, е показал, че ракетата може да лети на над 10 000 километра и да има заряд между 500 и 600 кг. Обсегът означава, че САЩ са в обхвата на ракетата, посочва Ройтерс.
Южнокорейските специалисти обаче не са могли да открият части от втората и третата степен на ракетата и така не са могли да установят дали тя е можела да влезе отново в атмосферата - ключов елемент в технологията на междуконтиненталните балистични ракети.
Отломките, намерени от южнокорейците, се състояли от осем алуминиеви и магнезиеви панели, заварени ръчно. Представител на южнокорейското министерство на отбраната твърди, че заварката е била груба и посочва, че подобен тип резервоари за токсични химически продукти са рядко използвани от силите с напреднали космически технологии.
Ракетното си изпитание Пхенян извърши на 12 декември, като твърдеше, че ракетата е извела в орбита спътник, който е изцяло за научни и граждански цели. Западът не вярва на това твърдение. Вчера севернокорейският лидер Ким Чен Ун призова севернокорейските учени и технолози да създадат по-мощни и големи ракети и да изведат повече спътници в орбита.