Правителствата трябва да водят политика, приспособена към застаряването на населението. За това призовават от Фондът на ООН за населението (ФНООН), цитиран от Франс прес.
ФНООН са изготвили доклад съвместно с асоциацията "Хелп ейдж интернешънъл", настоява държавите да подобрят своите здравни системи.
Представен на 1 октомври - Международния ден на възрастните хора - той съобщава, че 893 милиона души, или 12.8 процента от 7-те милиарда жители на Земята, са на възраст над 60 години.
Според прогнозите представителите на тази група от населението ще се увеличат с 200 милиона през следващото десетилетие и техният брой ще надхвърли прага от един милиард, което очевидно ще натежи върху здравните и социалните системи на държавите. Докладът предупреждава, че към средата на века около 80 процента от възрастните хора ще живеят в развиващите се страни. Поради това, че огромният дял от тяхното население в момента са младежи, много от тези държави никога не са имали политика за възрастните.
Докладът на ООН осъжда уязвимостта, непълното използване на трудовия потенциал, дискриминацията и насилието, на които са подложени възрастните хора. Неговите автори призовават правителствата да сложат край на тези "деструктивни практики и вместо това да инвестират във възрастните хора".
Докладът бе представен на симпозиум за застаряването на японското население. Япония е световен рекордьор в тази област, като над 30 процента от населението на страната е на 60 и повече години.
Близо 13% от населението в света е над 60 години
- 01.10.2012 | 10:13
- 609