Броени дни преди да встъпи като президент за втори път, републиканецът Доналд Тръмп отново повдигна темата за възможността най-големият остров на планетата Гренландия да се присъедини към САЩ. По думите на бъдещия обитател на Белия дом това е „въпрос на национална сигурност“ за страната му.
Тръмп изяви готовност САЩ да закупят острова, който понастоящем се води под контрола на Дания. Подобен сценарий обаче е почти невъзможен, тъй като за целта Вашингтон трябва да проведе преговори с три страни – със самата Гренландия, с Дания и с Европейския съюз. Отделно от това, преди дни властта в Копенхаген заяви, че островът няма цена, защото не се продава.
Опцията да бъде завзет островът с военна сила пък е в сферата на фантастиката, тъй като Гренландия, бидейки собственост на Дания, е част от НАТО, тъй като малката скандинавска страна е членка на Алианса. Всяко нападение би означавало военен конфликт в рамките на Организацията на Северноатлантическия договор.
Така остава третият, най-реалистичен вариант, при който островът в действителност може да се окаже под контрола на САЩ: чрез национален референдум. Ако местното население на Гренландия гласува и поиска независимост от Дания, в такъв случай вече независима Гренландия ще може да се уреди със статут на свободно присъединила се държава към САЩ, какъвто е случаят с Пуерто Рико и да се третира като специална, отвъдморска територия на Съединетите щати.
Досега в своята история обаче гренландците никога не са искали такъв референдум за независимостта си, тъй като разполагат с висока степен на самоуправление, предоставена им от правителството в Дания.
Експерти твърдят, че въпреки че има гренландци, които са „за“ независимост на острова, те едва ли биха я подкрепили, ако това понижи стандарта им на живот (голяма част от икономиката на Гренландия зависи от датските субсидии и помощи), а още по-малко, ако се присъединят към „нов колониален господар“, каза изследователят Улрик Прам Гад пред Ройтерс.