Годишен доклад констатира най-тежкия изблик на антисемитизъм от Втората световна война

Getty images (архив)
share

През седемте месеца след шокиращото нападение на палестинското ислямистко движение "Хамас" срещу Израел светът е свидетел на най-тежкия изблик на антисемитизъм след Втората световна война, се казва в публикуван днес годишен доклад, предаде ДПА, цитирана от БТА.

"Ако тази тенденция се запази, евреите в много страни вече няма да могат да живеят със своята идентичност в безопасност и свобода", предупреждават Центърът за изследване на съвременното европейско еврейство към Телавивския университет и базираната в САЩ Лига против поругаването.

"Годината не е 1938-а (приемането на антисемитските закони в Германия), дори не е 1933-та (идването на Адолф Хитлер на власт)", каза професор Урия Шавит. "Ако сегашните тенденции обаче се запазят, завесите ще се спуснат над възможността да се води еврейски живот на Запад - да се носи звездата на Давид, да се посещават синагоги и центрове на общността, да се изпращат децата в еврейски училища, да се посещава еврейски клуб в университетското градче или да се говори иврит", заяви той.

В доклада се отбелязва, че антисемитизмът не е спрял да се засилва през месеците и годините, предхождащи масовите убийства, извършени от "Хамас" и други палестински екстремистки групировки, но "7 октомври спомогна за разрастването на пожара, който вече беше излязъл извън контрол".

В САЩ, където живеят около 6 милиона евреи, между януари и септември 2023 г. например са регистрирани общо около 3500 антисемитски инцидента, а през последните три месеца на годината - почти 4000.

Подобна е и картината в други държави като Германия, където от януари до септември миналата година са документирани 1365 инцидента, свързани с антисемитизъм, а от октомври до декември - 2249.

В други страни с многобройни еврейски малцинства, включително Франция, Великобритания, Австралия, Италия, Бразилия и Мексико, също се наблюдава увеличение на тези прояви.  

Нападнаха мъж пред парижка синагога

Докладът, озаглавен "Загриженост за бъдещето на еврейския живот на Запад", предупреждава тази тенденция да не бъде обяснявана просто като реакция на хуманитарната катастрофа в ивицата Газа. "Това е така, защото някои от най-лошите антиеврейски изказвания във връзка с конфликта бяха направени в първите дни след 7 октомври", аргументират се авторите.

Според съставителите на документа: Антисемитизмът надига глава в средите както на крайната десница, така и на крайната левица, и се разпространява и в обществото като цяло, често чрез социалните мрежи.

 

Водещи новини

Още новини