Джо Байдън е подложен на вътрешнополитически и граждански натиск заради позицията си към войната в ивицата Газа

Getty images (архив)
share

Вълна от настоящи и бивши служители на Конгреса (парламента) на САЩ, предимно от по-младото поколение, започнаха да агитират за прекратяване на огъня в ивицата Газа и се обявиха против позициите на шефовете си, пише в днешния си брой в. "Ню Йорк таймс".

Всичко по темата:
Войната на Израел с Хизбула, Хамас и Иран 3424

Над 10 000 карамфила бяха поставени миналата седмица на стълбището пред Капитолия. Всяко цвете символизираше по един живот на цивилен, загубен във войната между Израел и "Хамас", която продължава втори месец. Карамфилите оставиха стотина служители на Конгреса, като всички от тях криеха лицата си с маски, разказа вестникът.

"Ние сме служители на Конгреса на Капитолийския хълм и вече ни е неудобно да мълчим", заявиха трима от държавните чиновници, отказали да назоват имената си. "Нашите избиратели искат прекратяване на огъня, а ние сме служителите, които се отзовават на техните призиви. Повечето от шефовете ни на Капитолийския хълм не се вслушват в хората, които представляват. Настояваме нашите лидери да призоват за прекратяване на огъня, освобождаване на всички заложници и незабавна деескалация", допълниха тримата протестиращи, цитирани от "Ню Йорк таймс".

По-голямата част от конгресмените и от двете политически партии (Демократическата и Републиканската) отхвърлиха призивите за прекратяване на огъня с аргумента, че Тел Авив има право да преследва "Хамас" след бруталното нападение в Южен Израел, при което бяха убити 1200 души, а над 200 бяха взети за заложници. Много от политиците, противопоставящи се на спирането на огъня, твърдят, че това само ще окуражи "Хамас" и даде възможност на бойците да се прегрупират. Миналата седмица Израел обяви, че ще въведе всекидневни паузи в бойните действия на фона на рязко увеличаващите се жертви сред цивилното население и задълбочаващата се хуманитарна криза, припомни "Ню Йорк таймс".

Над десет сътрудници на конгресмени и анализатори са говорили пред изданието, но повечето тях са пожелали да останат анонимни, от страх да не застрашат работата си и да не предизвикат лични нападки. По думите им много служители на Конгреса от Демократическата партия, повечето от които са на възраст под 35 години, имат остри ценностни несъгласия с шефовете си и с правителството на Джо Байдън заради войната в Газа.

През последните няколко седмици стотици американски държавни чиновници се подписаха под писма, призоваващи законодателите да подкрепят прекратяването на огъня. Десетки служители се появиха и на пропалестински демонстрации, посочва "Ню Йорк таймс".

"Гласовете на членовете на Конгреса имат огромна сила и ние сме ставали преки свидетели на това", се казва в едно от отворените писма, чиито автори са държавни служители от еврейски и мюсюлмански произход. До 9 ноември текстът е бил подписан от над 550 държавни чиновници. "Сега ги молим да използват тази власт, за да защитят цивилните, намиращи се в непосредствена опасност", допълниха авторите на писмото.

Приблизително по същото време 500 бивши членове на предизборния щаб на Байдън от 2020 г., наричащи себе си "Байдънови възпитаници за мир и справедливост", написаха отворено писмо с призив за прекратяване на огъня. "Ако не действате бързо, вашето наследство ще бъде съучастие пред лицето на геноцида", предупредиха авторите на текста.

В друг материал "Ню Йорк таймс" съобщава, че десетки служители на Държавния департамент са подписали и изпратили т.нар. ""телеграма на несъгласие" до държавния секретар Антъни Блинкън, в която изразяват "сериозното си несъгласие с подхода на правителството на Байдън към израелската военна кампания в Газа".

Комуникационният канал в Държавния департамент, по който е изпратена въпросната телеграма, е създаден през 1971 г. и позволявал на служителите на дипломатическото ведомство да изразяват критики и несъгласия във връзка с войната във Виетнам. Съгласно правилата на Държавния департамент инакомислещите са защитени от репресии, пояснява изданието.

"От началото на войната в Газа са били изпратени най-малко три телеграми на несъгласие – две още през първата седмица на военните действия, а последната е постъпила при Антъни Блинкън преди броени дни", казаха източници на "Ню Йорк таймс", пожелали анонимност. Текстовете не са станали публично достояние.

"Базирана в Ню Йорк организация за граждански свободи заведе дело срещу президента Байдън по обвинение, че не е изпълнил задължението си съгласно международните закони и законите на САЩ да попречи на Израел да извърши геноцид в Газа", пише в днешния си брой британският в. "Гардиън".

В жалбата на Центъра за конституционни права (ЦКП) се твърди, че действията на Израел, които включват "масови убийства", нападения срещу гражданска инфраструктура и принудително изселване, представляват геноцид. ЦКП посочва, че Конвенцията на ООН за предотвратяване и наказване на престъплението геноцид от 9 декември 1948 г. изисква от САЩ и други държави да използват своята власт и влияние, за да спрат убийствата.

"В качеството си на най-близък съюзник и най-силен поддръжник на Израел, както и на негов най-голям доставчик на военна помощ. САЩ разполагат със средствата, за да окажат възпиращ ефект върху израелските власти, които сега извършват действия на геноцид срещу палестинския народ в Газа", заявиха жалбоподателите.

Вносителите на иска, който е подаден във федерален съд в Калифорния, настояват съдиите да забранят на САЩ да предоставят оръжия и пари на Израел и да преустановят дипломатическата си подкрепа за Тел Авив. Освен това жалбоподателите искат съдът да задължи Байдън, държавния секретар Антъни Блинкън и министъра на отбраната Лойд Остин "да предприемат всички мерки по силите им, за да предотвратят извършването на действия на геноцид от страна на Израел срещу палестинския народ в Газа".

ЦКП, който през 2004 г. спечели знаково дело във Върховния съд на САЩ за правата на затворниците, държани от американската армия в лагер в залива Гуантанамо в Югоизточна Куба, заяви, че атаката на "Хамас" от 7 октомври, при която бяха убити около 1200 души и отвлечени повече от 200, не дава правно оправдание за мащаба на израелското нападение в Газа, при което са били убити над 11 000 палестинци, включително 4600 деца, а 1,5 милиона души са били разселени.

Израелската армия показа тунелите под болници в Газа

 

Всичко по темата:
Войната на Израел с Хизбула, Хамас и Иран 3424

Водещи новини

Още новини