Лидерът на талибаните отказва среща на делегация на Международния съюз на ислямските улеми

pixabay, личен архив
share

Анализ за novini.bg на проф. Владимир Чуков, известен арабист, университетски преподавател и учен в областта на политиката на Близкия Изток и исляма.

Генералният секретар на Международния съюз на ислямските улеми /МСИУ/ Али ал Кара Даги заяви пред близкоизточни медии, че лидерът на талибанското движение Хибатула Ахундзаде се е извинил, че не може да приеме делегация на съюза „в този момент“. Целта на визитата била представители на организацията, която представлява 90 000 ислямски улеми, мнозинството от които са близки по дух с движението на Мюсюлманските братя, да посетят Кандахар. В този град резидира Хибатула Ахундзаде. В програмата били залегнали консултации с държавния глава на Ислямско емирство Афганистан „по редица важни въпроси“.
Ал Кара Даги пояснява, че

срещата е поискана преди месец, още преди решението на талибаните за прилагането на репресивните политики спрямо жените.

Преди около 20 дни правителството на талибаните забрани на момичетата да учат в университетите, а малко по-късно - да работят и в НПО-та.
Видно е, че талибанският лидер бяга от дискусия по този въпрос дори с улеми, отстояващи позициите на Мюсюлманските братя, особено след критиките на шейха на ал Азхар Ахмед Тайеб. Генералният секретар на МСИУ не крие своето разочарование.

Той добавя: „ Сега целият свят гледа на този нов ислямски опит в Афганистан, тъй като надеждите на мюсюлманите зависят от него за постигане на силно, справедливо, цивилизовано правителство, основано на милост, човешко достойнство и правата на мъжа или жената. Ако този експеримент не успее да пресъздаде истинската картина на исляма с неговото величие и красота, неговата справедливост, милост и справедлива система на управление, тогава враговете на исляма ще събудят подозрения относно валидността на исляма в тази епоха."

Видно е, че делегацията на МСИУ е имала намерения да обсъди детайлно репресивната политика на талибаните спрямо жените,

тъй като ал Кара Даги заявява, че е имала намерение да „отвори ислямските и световните врати и да осигури необходимите средства за образование на афганистанския народ.“
МВнР на Саудитска Арабия бе една от институциите в Близкия Изток, които най-остро реагираха на талибанската позиция спрямо образованието на жените. В момент, когато тече дискусия за талибанските практики, вероятно неслучайно министър-председателят Мохамед бин Салман увеличи саудитския посланически корпус с две жени. В саудитските медии този акт беше подробно отразен. В даване на ясен знак пред света, че кралството е тръгнало по нов път, Рияд изпраща Хайфа ал Джадия в Европейския съюз и Насрин аш Шабел - в Хелзинки, Финландия.
В тази светлина прави впечатление изявлението на премиера Мохамед бин Салман, който все още е принц-престолонаследник, че „ще завиши критериите за кандидата, който ще стане престолонаследник след него.“ Не е ясно какво точно има предвид, тъй като се говореше, че вероятно неговият брат Халид ще стане такъв. От 27 септември 2022 г. последният бе назначен за министър на отбраната, какъвто беше самият Мохамед бин Салман до тази дата. Освен това е бивш посланик на кралството в САЩ. На специалистите направи впечатление, че независимо от факта, че именно Халид организира посещението на Джо Байдън в Саудитска Арабия през юли 2022 г., той беше отдалечен от домакина и негов брат при основните мероприятия в програмата на американския президент.
    

    

     

    

    

     
    

    

     

    

    

     

Водещи новини

Още новини