Сътрудничеството в ОЧИС за следващото десетилетие обсъдиха в Истанбул

share

Държавните и правителствените ръководители на 12-те държави от Организацията Черноморско икономическо сътрудничество (ОЧИС), които участват в 20-ата юбилейна среща на върха в Истанбул, приеха заключителен документ, в който се очертават основните насоки на сътрудничество в ОЧИС през следващото десетилетие и се посочват приоритетите, по които ще се развива организацията.

По време на обсъждането на документа възникна спор между Азербайджан и Армения заради политическите проблеми между двете страни, което затрудни приемането на декларацията.

Българският премиер Бойко Борисов е изразил позиция, благодарение на която в окончателния текст на декларацията са били изчистени политическите проблеми и тя е била приета. Турският президент Абдуллах Гюл е изказал благодарност на Бойко Борисов.

"Регионът ни е прекрасен, но проблемите между отделните държави на двустранно или тристранно ниво спъват развитието, пречат за реализирането на важни проекти", заяви българският министър-председател.

Той е посочил България за пример с магистралите, които изгражда с Гърция, с Македония, жп линията до Тирана - проекти, които биха дали огромен бизнес на целия регион и са реален израз на регионалното сътрудничество.

Спирайки се на дейността на Черноморската банка за търговия и развитие, която функционира в рамките на ОЧИС, министър-председателят е подчертал, че тя следва да насочи усилията си да подпомага изпълнението на новия Икономически дневен ред на ОЧИС, да задържи позитивния си рейтинг и да реши проблема с обезценяването на закупените гръцки ценни книжа. През 2006 г. банката е закупила гръцки държавни ценни книжа на стойност 20 млн. евро, които в момента са обезценени с над 14 млн. евро.

В изказването си българският премиер е призовал за по-тясно сътрудничество на ОЧИС с европейските институции, което би било много полезно, особено при конфликтни ситуации на двустранно и тристранно ниво.

Сред почетните гости на форума бе бившият български президент Желю Желев, който преди 20 г. подписа от името на България Истанбулската декларация, с която се основа ОЧИС.

От 1 юли т.г. Турция ще поеме председателството от досегашния председател Сърбия.

Водещи новини

Още новини