Американският президент Джо Байдън призова руския президент Владимир Путин да бъде съден за военни престъпления. В същото време западните лидери се подготвят за нови икономически санкции срещу Москва на фона на международното възмущение заради твърденията за избиване на мирни граждани от руските войски в Украйна, пише в. "Гардиън".
"Вие може би си спомняте, че бях критикуван за това, че нарекох Путин военнопрестъпник", заяви Байдън. "Е, истината е, че видяхме това да се случва в Буча - той е военнопрестъпник", каза американският президент.
"Но ние трябва да съберем информацията. Трябва да продължим да снабдяваме Украйна с оръжията, които са й необходими, за да продължи да се сражава, и трябва да съберем всички подробности, за да има процес за военни престъпления", заяви Байдън, цитиран от "Гардиън".
Украинският президент Володимир Зеленски отиде по-далеч, като каза, че в Буча са били извършени военни престъпления, които ще бъдат "признати от света като геноцид", посочва британският всекидневник.
Войната в Украйна заплашва да задълбочи демографската криза в Русия, пише в. "Файненшъл таймс".
Конфликтът кара квалифицирани работници да напускат Русия и е вероятно да доведе до хиляди жертви, много от тях млади мъже, от които би се очаквало да допринасят за икономиката за десетилетия напред, а това би утежнило последиците от пандемията от коронавируса с причинените от нея жертви.
Тези предизвикателства, наред с тежките западни санкции, които могат да тласнат Русия към най-сериозната й рецесия от началото на 90-те години на миналия век, заплашват да предизвикат продължителни икономически катаклизми в страната, което може да задълбочи проблема с ниската раждаемост, коментира британското издание.
След като не успява да постигне бърза победа във войната или да завземе столицата Киев, Русия насочва вниманието си към отцепническите региони в Източна Украйна. Руските войски също така обстрелват с артилерия големи градове като Харков на север и Мариупол на юг, за да държат украинските сили далеч от фронтовите линии, където руснаците възнамеряват да завземат територии, пише в. "Ню Йорк таймс"
Системното разрушение не носи особени военни ползи, но е част от по-широка стратегия за завземане на източната част на Украйна, казват анализатори и военни служители на САЩ, цитирани от американския всекидневник, предаде БТА.
Това е важна цел за Путин. Установяването на контрол върху Донбас на практика би отделило част от Източна Украйна, а руският лидер може да представи това пред своята страна като победа. В същото време руски представители водят мирни преговори, които може да послужат като резервен вариант, ако Русия не постигне решителна победа на бойното поле. Евентуално мирно споразумение, включващо значителни отстъпки от Украйна, би могло да позволи на Путин да обяви, че Москва е изпълнила мисията си, макар руските сили да не са успели да свалят правителството на Зеленски, коментира "Ню Йорк таймс".