Как ще се развие мигранската криза по полско-беларуската граница?

Getty images (архив)
share

"Александър Лукашенко най-после направи така, че да бъде изслушан от Европейския съюз, но това няма да му помогне", пише британският вестник "Гардиън".

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1769

Изданието отбелязва, че беларуският лидер може и да е успял спечели, като проведе телефонни разговори с германския канцлер Ангела Меркел, но Европа остава единна срещу него.

Вестникът цитира и изказване на естонския външен министър Ева-Мария Лимец от вторник вечер по телевизията, в което тя разкрива какво е поискал Лукашенко в първия си разговор с Меркел, първия му разговор с европейски лидер от повече от година. "Иска санкциите да спрат и да бъде признат за държавен глава, за да може да продължи да управлява", каза Лимец.

Лукашенко и Меркел имаха два телефонни разговора тази седмица - един вчера и един в понеделник.

"Президентът на Беларус се опита да използва мигрантите като оръжие. Сега това се обръща срещу него", отбелязва "Вашингтон пост". "В момента режимът на Лукашенко не знае какво да прави с хилядите хора, които беларуският президент е примамил от Близкия изток и други региони", пише вестникът. "Сега човекът, наричан често последния диктатор в Европа, се опитва да спаси имиджа си, след като се е провалил в това да накаже съседите си заради санкциите", пише американското издание.

"Опасност за беларуския лидер - мигрантите, които примами, може да пожелаят да останат" - така е озаглавен репортаж по темата на "Ню Йорк таймс". В материала се отбелязва, че Лукашенко, когото ЕС обвинява в организиране на миграционната криза по границата с Полша, може да си навлече сериозни главоболия, ако блокираните по границата кандидати за убежище решат да останат. По този повод се цитират говорили пред журналисти от изданието мигранти, които заявяват, че биха останали в Беларус, защото не искат да се връщат в родината си.

Потърсен за коментар от "Ню Йорк таймс" относно възможността мигрантите да останат, Юрий Караев, бивш беларуски вътрешен министър, а сега помощник на Лукашенко, отговарящ за пограничната Гродненска област, изразява учудване, че някой наистина би искал да се установи в Беларус и заявява, че не знае как ще отговори правителството, ако получи молби за убежище.

"Натискът на ЕС върху Беларус заради миграционната криза увеличава надеждата за разведряване в отношенията", пише "Файненшъл таймс". "Вчерашният втори телефонен разговор между Меркел и Лукашенко е знак за засилване на дипломатическата активност по въпроса с кризата", посочва вестникът.

"Украйна е изпратила 8500 полицаи по границата с Беларус", съобщава "Франкфуртер алгемайне цайтунг", като се позовава на интервю на украинския посланик в Германия Андрий Мелник за изданията от германската медийна група "Функе". По думите на дипломата Киев се опасява, че мигрантите по полско-беларуската граница може да бъдат изпратени към беларуско-украинската граница. "Има опасност мигрантите да бъдат отклонени от полско-беларуската граница към границата с Украйна", казва Мелник и допълва, че Украйна е изпратила в района на границата над 8500 полицаи, военнослужещи от Националната гвардия и служители на граничната охрана. По думите на дипломата границата между Беларус и Украйна е дълга над 1000 км и минава през трудни за контролиране блатисти и гористи местности.

Сълзотворен газ и водни оръдия използваха срещу мигранти на границата между Полша и Беларус

"Безпокоим се, че тази област може да бъде използвана за възможни провокации", заявява Мелник.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1769

Водещи новини

Още новини