Четири страни напуснаха Междуамериканския договор за взаимопомощ

share

Венецуела, Боливия, Еквадор и Никарагуа решиха да се оттеглят от Междуамериканския договор за взаимопомощ (МДВ) - континентално споразумение за отбрана, създадено през 1947 г., предаде Франс прес.

"Решихме да денонсираме МДВ, защото смятаме, че е ненужен", заяви еквадорският външен министър Рикардо Патиньо след министерска среща на Организацията на американските държави (ОАД) в Тикипая, Боливия.

"Страните ни решиха да погребат това, което заслужава да бъде погребано, да изхвърлят в боклука нещо, от което вече няма полза", заяви Патиньо.

МВД бе ратифициран от повечето страни на двете Америки без Канада в началото на Студената война срещу Съветския блок. Съгласно този договор всяко въоръжено нападение срещу страна членка се счита за въоръжено нападение срещу всички страни от МВД.

Според Патиньо, както и според външните министри на Боливия Давид Чокеуанка и на Венецуела Николас Мадуро и постоянния представител на Никарагуа в ОАД Денис Монкада Междуамериканският договор за взаимопомощ, създаден по инициатива на САЩ в началото на Студената война, е показал ограниченията си по време на конфликта за Фолклендските острови между Великобритания и Аржентина през 1982 г., защото САЩ тогава запазиха неутралитет.

Решението на четирите страни идва в момент, когато те оспорват компетентността на Междуамериканската комисия за човешките права към ОАД, която обвиняват, че се подчинява на Вашингтон.

Водещи новини

Още новини