Трансатлантическото единство сега е по-важно за съюзниците от НАТО от когато и да било след края на Студената война, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, цитиран от VoA. Той говори на форум във Вашингтон, организиран от института "Брукинг" и Джорджтаунския университет.
"Винаги трябва да се отнасяме сериозно към нашите разногласия и да ги решаваме, но те не променят цялостната картина: важността на единството между Европа и Северна Америка в Алианса." - посочи Столтенберг, цитиран в съобщение от пресофиса на НАТО.
Основна тема на форума е стратегията на НАТО в новата международна обстановка, при която съюзниците от Алианса имат сериозни и опасни съперници.
"Ние не сме сами щом сме в НАТО. Всички заедно ние представляваме 30 страни, един милиард души, и притежаваме половината от световната икономическа и военна мощ. И всички ние се адаптираме към условията на все по-голяма неопределеност в света." - заяви Столтенберг.
"Ние се отдалечаваме от практиката на големите военни операции извън територията на НАТО, за да укрепим още повече способностите си за сдържане на заплахите и вътрешната си отбрана, както и да се подготвим за това, че съперничеството между държавите ще нараства." - отбеляза той.
Столтенберг добави, че тази промяна в стратегията, наред с модернизацията, ще укрепи общата ни сигурност.
Той подчерта, че НАТО реорганизира силите си, а страните-съюзници от организацията се подготвят за новите предизвикателства, идващи от Русия и Китай.
Генералният секретар на НАТО констатира, че днес отношенията на НАТО с Москва се намират на най-ниското си ниво от края на Студената война досега.
Според него влошаването е започнало през 2008 г., когато руската армия превзе част от територията на Грузия, но повратният момент в партньорските отношения са събитията от 2014 г. в украинския Крим, а след това и войната в Донбас. И през следващите години агресивната политика на руското ръководство се увеличи, каза още той.
По отношение на членството на Грузия и Украйна в Алианса Столтенберг е категоричен, че само членовете на НАТО заедно с Киев и Тбилиси трябва да решат кога двете страни ще се присъединят, а не Русия.
"Никой друг няма право на вето", подчерта той.
Припомняме, Украйна поиска ускоряване на приемането й в НАТО заради пускането на газопровода "Сверена поток 2", който Киев приема като заплаха за националната си сигурност. Русия използва газопровода "Северен поток 2" като геополитическо оръжие, напомня украинската страна.