Единственото огнище на съпротива срещу радикалното Движение на талибаните (забранено в Русия) остава в провинция Панджшер в северната част на страната. Този регион, населен с етнически малцинства, основно таджики, вече е служил като плацдарм за борба с талибаните в края на 1990-те години, пише ТАСС, цитирана от БТА.
Начело на съпротивата застана Ахмад Масуд, син на известния полеви командир Ахмад Шах Масуд (1953-2001), с прякор Панджшерския лъв, който навремето беше лидер на Северния съюз, сплотил в борбата таджики, пущуни, узбеки, азери, хазарейци и други етнически общности, отначало против съветския режим, а след това и против талибаните.
Източници в редиците на съпротивата разказаха пред ТАСС, че Масуд младши сега се опитва да намери подкрепа от други страни, за да сформира антиталибанска коалиция. Очевидно е обаче, че в настоящия момент неговите сили няма да могат да дадат сериозен отпор на талибаните, които, впрочем, засега не търсят ескалация и декларират, че имат намерение да решат въпроса по мирен път.
Син на своя баща?
Ахмад Масуд е получил образование в Кралската военна академия в Сандхърст (Великобритания). Той се е върнал в Афганистан през 2016 г. и от 2019, без да има опит на полеви командир, е започнал да прави опити да възроди делото на своя баща - да създаде коалиция от бойци в северните райони на страната. От тази година Масуд провежда митинги, вербува съмишленици, търси контакти със САЩ, Великобритания, Франция, Индия, Иран и Русия.
Както обясни пред ТАСС изтоковедът, научният сътрудник на Свободния университет в Берлин, докторът по политология Сергей Богдан, "(през) последните няколко години силите за съпротива предчувстваха неизбежния колапс на действащото правителство и се опитваха да се подготвят за това". По думите му "те са търсили задгранични спонсори, но не са намерили международна подкрепа и сега това е фактически дезорганизирано хаотично движение".
Колко сили има съпротивата?
Силите на съпротивата твърдят в социалните си мрежи, че на тяхна страна са около 100 хиляди бойци из цялата страна, но те все още не са организирани. Според плана противниците на талибаните изчакват всички сили да се съберат в Панджшерското дефиле и тогава ще влязат в битка с талибаните. Източникът от силите на съпротивата отклони въпроса на ТАСС за приблизителния брой на бойците в Панджшер в момента, но посочи, че сред тях има бойци от редовната армия.
В началото на миналата седмица е постъпвала информация, че лидерът на узбеките и туркмените, един от влиятелните политици в Афганистан - маршал Абдул Рашид Достум, е изпратил в Панджшерското дефиле няколко хиляди войници. А войската е оглавил неговият по-голям син Яр Мохамад Достум. В Панджшер също така е избягал вицепрезидентът на републиката - етническият таджик Амрула Салех, заявявайки, че в отсъствието на държавен глава той по конституция изпълнява длъжността ръководител на страната, и е призовал към въоръжена съпротива срещу талибаните.
Както каза пред ТАСС етническият хазареец, доктор по политическите науки Хади Ахмади, който е напуснал Кабул преди няколко седмици, Панджшер е регион с дълга история на съпротива. По неговите думи "цялото население на провинцията (с повече от 140 хиляди души - бележка на ТАСС) ще грабне оръжие, ако действително започне война". Засега обаче според Ахмади става въпрос не толкова за военни действия, колкото за процес на "подялба на властта".
Източници от силите на съпротивата съобщават, че Масуд сега активно води преговори с международните сили, за да намери подкрепа за формиране на антиталибанска коалиция. Очевидно е, че на този етап тя е в зачатъчно състояние: нито бойците, нито въоръжението са достатъчни. И в много отношения неговите шансове зависят от нивото на подкрепа, на което бойците могат да разчитат в страната и зад граница.
Тук може да си припомним, че в самия Афганистан възраждането на Северния съюз още преди събитията от това лято предизвикваше известен скептицизъм дори в редиците на бившите му функционери. Така бившият заместник-министър на вътрешните работи Мирза Мохамад Ярманд подчерта в интервю пред "Ню Йорк таймс", че Масуд "живее в друго време, нямайки опита, повлиял на неговия баща", за да повтори неговия успех.
Освен необходимата за настоящия момент подкрепа големи съмнения будят и вътрешните ресурси на движението. Както подчерта изтоковедът Сергей Богдан, силите на съпротивата сега нямат такива бойци, каквито имаше Северният съюз след афганистанската война (1979 - 1989). "Афганистанските етнически групировки преминаха в сферата на политиката, а не към воденето на война", посочи експертът и добави, че шансовете за военни успехи на бойците им сега са минимални. Според него е очевидно, че движението няма възможност да маневрира и "римейк на Северния съюз няма да има".
Тактиката на талибаните
След като дойде на власт, радикалното движение демонстрира умереност, включително по отношение на съпротивата на север. Талибаните изразиха готовност да уредят въпроса по мирен път, установиха контакт с Масуд младши и до днес не са предприемали нито един опит да влязат в Панджшер със сила. Според постъпващата информация вчера талибаните са заели позиции недалеч от провинцията в съседни региони. Тези райони през последните седмици няколко пъти преминаваха от едни ръце в други. Експертите считат, че "талибаните не са склонни към ескалация" и едва ли имат намерение да има клане в Панджшер.
Тъй като за талибаните е особено важно да си осигурят легитимност, може да се предположи, че те ще демонстрират гъвкавост, за да не допуснат ескалация в условията на етническа и религиозна нееднородност и нова спирала на гражданската война. Все още е рано да се каже дали етническите таджики, узбеки и хазарейци ще бъдат пълноценно представени в политическия живот на Афганистан, но експертите са на мнение, че е възможно "талибаните да намерят място на някои елементи от силите на съпротивата в бъдещото правителство", за да изгладят, поне на първо време, противоречията и да не допуснат пълноценно възраждане на Северния съюз.