САЩ и съюзниците им в НАТО са крайно обезпокоени от засиленото военно присъствие на Русия в Крим и по границата с Украйна и все по-активно изтъкват това пред Москва. Киев обаче даде сигнал, че очаква от алианса не само думи на подкрепа, но и конкретни действия, пише руският в. "Комерсант" по повод изявленията на украинския външен министър Дмитро Кулеба.
Москва твърди, че провокации може да има само от страна на Киев, и обяснява, че предислоцира военни сили, реагирайки на "преместването на американски войски в Европа към границите на Русия". Дискусиите как точно може и трябва да бъде подкрепяна Украйна изглежда ще набират обороти, прогнозира изданието, напомняйки за предстоящите днес форуми на НАТО и ОССЕ. Западът обаче едва ли ще чуе от Русия принципно нови обяснения, добавя "Комерсант".
"Началникът на украинската президентска канцелария Андрий Ермак заяви в интервю за сп. "Тайм", че САЩ трябва да разположат в страната му зенитни комплекси "Пейтриът"", пише "Росийская газета". Вестникът обаче цитира неназовани украински експерти, според които за разлика например от Полша, очакваща от САЩ 4 батареи "Пейтриът", Украйна има нужда от 40 броя заради дългата си граница с Русия. "Една батарея струва 1-2 милиарда долара и покупката ще коства на Киев 5 до 10 годишни военни бюджета. А опитът на близкоизточните монархии поражда големи съмнения дали тези комплекси са ефективни в бой. Освен това експертите не слагат в сметката евентуалните политически спънки за появата на "Пейтриът" в Украйна", обяснява "Росийская газета".
"ОССЕ регистрира нарастващ ефект от нарушенията на примирието в сепаратистки Донбас, Украйна и Русия си отправят обичайните взаимни обвинения, но има и принципна отлика от кървавата рутина - руското министерство на отбраната започна невиждана обща мобилизация в цялата страна - от Чукотка до Калининград, и придвижи войски към Украйна под претекста на "контролна проверка на бойната готовност", пише "Новая газета".
"За да изоставят САЩ Украйна, Русия демонстративно изпрати междуконтиненталните си ракетни комплекси по маршрутите за бойно патрулиране", посочва всекидневникът и подчертава: Никой регионален конфликт не си струва риска Русия да бъде превърната в необитаема радиоактивна пустиня.
"Московский комсомолец" обаче вижда в стъпките на Русия само военни маневри на собствена територия. "Чрез тях руската армия вече постигна поредната си победа - осуети карабахски сценарий в Донбас", напомня изданието миналогодишния въоръжен конфликт в Нагорни Карабах между Армения и Азербайджан.
"Западът се страхува да не избухне след броени дни война в общоевропейски мащаб и САЩ не останаха безучастни наблюдатели на конфликта - два военни кораба на Щатите влязоха вече през Босфора в Черно море, а допирната линия между силите на Киев и на отцепническите републики се патрулира всеки ден от американски дронове "Глоубал хоук", посочва "Свободная преса".
"Независимая газета" описва започнало вчера най-голямо в света глобално учение по киберсигурност" на НАТО - според вестника ответна мярка срещу действията на руски войски край границата с Украйна.
"Според военния експерт ген.-лейтенант Юрий Неткачов учението е признак, че по инициатива на военните от САЩ и НАТО днешната информационна война може да прерасне в мащабни бойни действия на първо място в Азовско-Черноморския регион". На този фон в Южна Русия стартираха мащабни маневри на няколко корабни ударни групи от Черноморския флот и руската морска авиация", се казва в материала.
"Обявеното междувременно подсилване на американския контингент в Германия е "явно неподходящ сигнал с оглед на твърде напрегнатата военна ситуация в Източна Европа". "Горещите националисти и реваншисти в Киев може дори да инсценират военен инцидент, за да получат военна подкрепа от САЩ - с цел "да си върнат" най-малкото Донбас, ако не и Крим", анексиран от Русия през 2014 г.", цитира "Известия" коментар за РИА Новости на Александър Ной, депутат от Бундестага.
"Новият конфликт в Донбас се развива в противоречие с интересите на Москва", твърди "Взгляд". Електронният вестник поставя на първо място очевидния" довод, че нова война ще означава нови бомбардировки, нови трупове, нови сираци, нови бежанци". Но изразява и опасения, че в случай на война проруските политически сили в Украйна ще бъдат ликвидирани като пета колона, а новите мирни условия ще поставят сепаратистите в още по-лошо положение от сегашното.
"Русия трябва да си тръгне от Източна Украйна и там да бъдат изпратени международни миротворци, за да не ги е страх да живеят хората в Донбас. Не бива обаче да има имиджови загуби за никоя от страните - мир, придружен с унижение, намира израз в нова война", предупреждава руският опозиционен политик Леонид Гозман в интервю за агенция РОСБАЛТ.
В анализ на публичния политически пинг-понг между Русия и Украйна агенция РЕГНУМ стига до извода, че Киев или сили, стоящи зад Киев, са събудили с някакво предложение интерес у Москва. Защото има три кръга от въпроси, които няма как да бъдат решени без Русия: възпирането на въоръженията, иранският проблем и контролът върху климата. Затова медията очаква нова среща на високо равнище в нормандски формат - между Германия, Франция, Русия и Украйна.
"Вероятността от война в Донбас рязко намаля", заявява наблюдател, коментирал за "Комсомолская правда" вчерашния телефонен разговор между президента на САЩ Джо Байдън и руския му колега Владимир Путин, получил от Байдън предложение за лична среща.
"Белият дом съобщи, че американският лидер е изразил по-специално безпокойство във връзка със струпването на руски войски в окупирания Крим и на украинската граница и е призовал "Русия да намали напрежението". "Глупаво е да се започва война в навечерието на една среща. Да, Америка вижда света различно от нас, но това не значи, че иска да воюва винаги и навсякъде" - изтъква пред "Комсомолская правда" политологът Георгий Бовт