ООН: Изкореняването на крайната бедност до 2030 вече е почти утопия заради пандемията

pixabay
share

Пандемията от коронавирус и нейните икономически последици могат да тласнат около 100 милиона души в бедност тази година. Това намалява вероятността крайната бедност да бъде изкоренена до 2030 година, обяви днес ООН, цитирана от БТА.

Дори при ускоряване на икономическия растеж и намаляване на неравенството, довеждане до край на борбата с крайната бедност изглежда малко вероятно дори при най-оптимистичните очаквания, посочва Департаментът на ООН по икономически и социални въпроси.

Глобалната бедност ще се увеличи

Световните лидери договориха през 2015 г. целта до 2030 г. да бъде изкоренена крайната бедност, която обхваща около 680 милиона души по света. Предвид разпространението на пандемията в развиващите се страни обаче сега тази цел изглежда почти утопична, отбелязва агенцията на ООН.

При най-песимистичния сценарий се очаква над 1,1 милиарда души или 13 процента от световното население да се окажат в крайна бедност до края на десетилетието. Дори при най-оптимистичния сценарий, с безпрецедентен икономически растеж, близо 3 процента от световното население ще продължат да живеят в бедност.

Документът на ООН отбелязва също така, че стагнация в икономическия растеж и увеличаване на неравенството лесно биха могли до доведат до още по-голямо изоставане на най-слабо развитите страни. Вече не е невъзможно да си представим, че броят на хората по света, които живеят в крайна бедност, ще продължи да се увеличава през идните години, тласкайки стотици милиони хора в крайно уязвимо положение, ако ужасните последици на пандемията за развиващите се страни не бъдат ефективно овладени, предупреждава докладът.

Департаментът на ООН по икономически и социални въпроси призовава към международно сътрудничество по въпросите на развитието на фона на предстоящия утре Международен ден за изкореняване на бедността.

Водещи новини

Още новини