Интензивното използване на земята за селскостопански цели приближава хората до дивите животни, чиито хабитат се свива, и по този начин расте рискът от пандемии, като тази от COVID-19, съобщава БТА.
Агенцията цитира проучване, публикувано в сп."Нейчър". Според него болестите, които се разпространяват от дивите животни, стават по-лесно предаваеми на хората, когато е налице интензивно земеделие.
Според данни на ООН три четвърти от земите на планетата са били тежко засегнати от човешката дейност от началото на индустриалната ера. Една трета от земите и три четвърти от питейната вода отиват за нуждите на селскостопанския сектор. Екипът на Рори Гиб от лондонския "Юнивърсити колидж" подробно е анализирал 6 800 екосистеми на планетата. От получените резултати станало видно, че животните, известни като преносители на патогени /прилепи, гризачи, птици/ са по-многобройни в условия на интензивно променената от човека околна среда.
Според учените това налага човечеството да направи преоценка на начина, по който се използват земите на планетата ,така че да бъдат намалени рисковете от бъдещи пандемии.
"Преобразяването на горите в обработваеми площи дава своето неблагоприятно отражение върху дивата фауна, при което някой видове изчезват, но други остават и дори се увеличават", изтъква Рори Гиб.
По неговите думи получените резултати говорят за това, че оцеляващите видове в условия на интензивно земеделие са тези, които са най-склонни да бъдат преносители на опасни за хората инфекции.