Човечеството има само десет години, за да избегне глобалната екологична катастрофа, която ще доведе до необратими последствия. Това е темата на доклад, озаглавен "Състоянието на планетата", съставен за поредната среща на ООН, посветена на проблемите на устойчивото развитие.
"Изследванията показват, че бъдещото съществуване на екосистемите в този вид, в който през последните столетия са поддържали благополучието на човешката цивилизация, е в голяма опасност", твърдят авторите на документа.
Ако човечеството не обедини усилията си, тогава най-вероятно, ще станем свидетели на гибелта на екосистемите, предупреждават учени, които са се подписали под документа, информира "Монитор".
Цивилизацията ни ще остане без вода и храна, биологичното разнообразие и другите ресурси ще бъдат заплашени от изчезване. Когато тези ресурси намалеят драстично заради "икономическата, екологичната и социалната криза", има голяма вероятност от "хуманитарна катастрофа от глобален мащаб", се казва в доклада.
През последните десетилетия в света се случиха три важни промени. Първо, дойде епохата на антропоцена, при която зад процесите на планетата стоят хората. Второ, стана ясно, че много от процесите на Земята са взаимосвързани. Тази взаимовръзка макар и да може да ускори внедряването на различни иновации, свързани с проблема, прави хората уязвими пред внезапните кризи. Трето, сегашните начини за контрол на околната среда са показали своята неефективност, защото не съумяха да попречат на промените в климата и загубите в биоразнообразието.
Във връзка с това авторите на доклада, който е изнесен в края на миналата седмица в Лондон, призовават ООН да отделя повече внимание на околната среда, а също така да създаде Съвет по устойчивото развитие, който да координира социалната, икономическата и екологичната политика на глобално ниво.
За да се промени ситуацията, не е достатъчно да се внедряват нови технологии. Трябва да се променят ценностите, убежденията и целите. Този стремеж вероятно ще наложи радикални и мащабни реформи, се казва в декларацията.