Мнозинството от българите и останалите граждани на ЕС (79 на сто) е на мнение, че измененията в околната среда са много силно предизвикателство. Това показват данни от проучване, представено днес от Европейската комисия.
Чувствително се разминават отговорите на българските граждани и останалите европейци по въпросите какво правят лично, за да не замърсяват природата. Едва един от трима българи заявява, че в последната половин година е предприемал някакво действие в тази посока, докато средно в ЕС това са сторили 60 на сто. Общо 36 на сто от останалите в ЕС и едва 18 на сто от българските граждани са на мнение, че носят лична отговорност за състоянието на природата.
Според около половината от всички участници в допитването на първо място опазването на околната среда е работа на властите и фирмите.
Всеки четвърти гражданин на ЕС и всеки десети българин е на мнение, че измененията в природата са второто най-голямо предизвикателство днес. На първо място всички поставят бедността. На трето място е посочен международният тероризъм, но този отговор дават 15 на сто от хората в ЕС и 25 на сто от българите. Данните показват още, че българите са притеснени повече от останалите граждани на ЕС от ядрени оръжия, разпространението на заразни болести и състоянието на икономиката.
Двойно по-нисък (30 на сто) е делът на българите спрямо останалите европейци (75 на сто), които разделно събират своите отпадъци. Сходни са разликите и при онези, които се стремят да не използват еднократни изделия (62 на сто в ЕС и 35 на сто у нас). Всеки трети българин и всеки четвърти в ЕС заявява, че е направил на дома си подобрения за пестене на използваната енергия.
Във второ проучване, посветено на въпросите на енергетиката, се отчита, че близо половината българи (43 на сто) очакват от ЕС да помогне за намаляването на цените на енергията. Всеки трети очаква европейско съдействие за ограничаване на употребата на енергия, за сигурността на ядрените мощности и за осигуряването на енергия при извънредни обстоятелства.
Мнозинството от отговорилите у нас и в останалите страни от ЕС очакват Общността да осигури за всички граждани енергия - чиста и на достъпна цена. Повечето отговорили желаят ЕС да свърже европейските енергийни системи, да следи инвестициите в енергийна инфраструктура от сили извън Общността, да говори "с един глас" в преговорите за внос на енергия, както и да разнообрази енергийните източници.