Руският президент Владимир Путин отново закъсня за срещата с папа Франциск и не го покани да посети Русия, пише в. "Независимая газета".
Путин закъсня за предишните си две срещи със Светия отец и реши да не изневерява на традицията, като се забави с 40 минути. Разкри се и главната интрига на деня, вълнуваща руската общественост - дали руският президент ще покани духовния лидер на католиците на празника в чест на Победата във Втората световна война, който ще се състои в Москва догодина. Въпреки че и Руската православна църква (РПЦ), и руската католическа архиепархия заявяваха, че подобна покана е невъзможна поради сложните отношения между двете църкви, в социални медии се твърдеше, че темата за евентуално посещение на папа Франциск ще бъде повдигната.
Съобщение за подобна покана обаче не беше направено, подчертава "Независимая газета".
Доколкото можеше да се определи, слуховете за евентуално посещение на папата в Москва не бяха просто слухове, пише в. "Московский комсомолец". Причината за промяната на плановете е очевидна - прекалено висок риск за недокрай сигурна печалба. Даже срещата между патриарх Кирил и папата в Хавана, проведена на неутрална територия, предизвика меко казано различни реакции в православната общност. След това някои особено буйни радикали обявиха патриарх Кирил за лъжепастир и еретик, който следва инструкциите на предтечата на Антихриста - Папата. Но срещата в Хавана имаше поне политически смисъл: на Запад тя беше възприета - и не без основания - като контакт на представител на западния свят с пратеник на стремящата се да излезе от международната изолация Русия.
В момента обаче Кремъл няма особена нужда от посредници. Путин има преки контакти и с президента на САЩ Доналд Тръмп, и с други влиятелни фигури. А руската патриаршия е очевидно разочарована от позицията на Ватикана по конфликта между РПЦ и Константинопол. Евентуално посещение на папа Франциск в Москва едва ли щеше да помогне за решаването на този проблем, но без съмнение щеше да създаде нови. Вестник "Росийская газета" отбелязва, че по време на срещата между Путин и папата са били обсъдени проблеми на международната политика. Особено внимание двамата лидери са обърнали на ситуацията в Сирия, Украйна и Венецуела. "Позициите на Русия и Ватикана съвпадат по отношение на защитата на традиционните ценности и развиването на междурелигиозен и междуцивилизационен диалог", отбеляза руският президент.
След папата Путин се срещна и с италианските лидери. Италия по традиция се смята за една от най-лоялните към Русия страни, а сегашното правителство на Движение "Пет звезди" и партията "Лига" се смята за особено добре настроено, отбелязва в. "Комерсант". Днешна Италия е една от малкото страни в Европа, чието правителство, или поне вицепремиерът Матео Салвини, споделя идеята на Путин за краха на либерализма, изразена в интервю за в. "Файненшъл таймс".
Въпреки това изразяваните от руски политолози и медии надежди, че правителството в Рим ще помогне за отмяната на европейските санкции срещу Русия, не се сбъднаха. Преди две седмици, когато се решаваше въпросът за удължаването им, Италия гласува със "за", както и останалите 27 страни от ЕС, напомня "Комерсант".