Отзвукът от терористичното нападение в новозеландския град Крайстчърч, отнело живота на 50 души миналата седмица, продължава да е сред основните теми на британски и американски издания.
В коментар лондонският в. "Индипендънт" посочва, че без съмнение извършителят на атаката с огнестрелно оръжие в две джамии в Нова Зеландия се е радикализирал във Франция, която е рай за ислямофобията. Авторката цитира разказ на нападателя как седял в кола под наем на паркинг във френската провинция и наблюдавал гневно поток от тъмнокожи нашественици, които влизат и излизат от търговски център. Те били два пъти повече от французите или французойките. Вбесен, той напуснал това прокълнато място. Според авторката не по-малко тревожно е, че новозеландският терорист се е радикализирал в държава, където користният расизъм, основан на биологически теории, се смята за напълно приемлив.
Британският в. "Дейли телеграф" пише, че новозеландският премиер Джасинда Ардърн се е превърнала в модел за подражание в политиката на 2019 г. Вестникът отбелязва, че Ардърн е заслужила аплодисменти за поведението си след трагедията, защото държанието й е включвало емоционална интелигентност и топлота. Друг автор на "Телеграф" обаче изтъква, че отказът да бъдат назовавани терористите по име, както направи Ардърн, няма да ни помогне да се борим с извратената идеология, която движи извършителите.
В. "Гардиън" се присъединява към становището, че Джасинда Ардърн показва на света какво означава истинско лидерство: съчувствие, любов и почтеност. Коментаторът подчертава, че Ардърн и досега се е радвала на известност, след като твърде млада се изкачи до върха на политиката в страната си. Тя предизвика Джасинда-мания, когато роди дете в мандата си и и го заведе в ООН, а след това гастролира в множество американски телевизионни предавания. Сега обаче, пише авторът, Ардърн показа какво е същинското ѝ съдържание като политик, скрито под повърхността. Изправена пред най-ужасяващите възможни обстоятелства, тя разкри твърдата си, калена страна, посочва "Гардиън".
Ардърн разкри качества, които я определят като лъвица. Няма да наречем магарета толкова много от сегашните политически лидери, които го заслужават, обяснява авторката, защото би било във вреда на трудолюбивите добичета по целия свят. Това, което направи Ардърн, беше да изтъкне, че "ето, това сме ние". Тя премахна разграничението с мюсюлманите като други в Нова Зеландия - убежище за нуждаещи се, където няма място за омраза или расизъм. В заключение авторката изтъква, че Ардърн върви по стъпките на Мартин Лутър Кинг, който е казал, че истинските лидери не търсят консенсус, а му придават форма.
В друг анализ "Гардиън" пише, че републиканците в САЩ трябва да последват Ардърн и да се изправят срещу американското оръжейно лоби, така както стана в Шотландия. След масовото убийство в начално училище в Дънблейн през 1996 г. там беше въведена забрана на всички видове оръжие. Правителството на Ардърн обеща да въведе забрана на всички полуавтоматични оръжия, въпреки че страната има силни ловни традиции и това ще срещне съпротива.
Британският "Таймс" съобщава, че оръжията, използвани от стрелеца в Крайстчърч, са разпродадени от специализиран магазин в град Гън сити, където той набавил арсенала си с покупки по интернет.
Вестник "Ню Йорк таймс" изтъква, че министър-председателят на Нова Зеландия се оформя като прогресивна антитеза на силните десни политици като Доналд Тръмп, Виктор Орбан и други, които градят кариерата си върху нелиберални, антимюсюлмански и антиимигрантски опорни точки. Според автора Ардърн е била образцова в начина, по който реагира на клането в Крайстчърч и е задала тон на отговора, с който цялата страна откликна на трагичното събитие. Крайстчърч е повратна точка, както за премиера Ардърн, така и за цяла Нова Зеландия, заключава анализът в "Ню Йорк таймс".