Някои от газовете с парников ефект, допринасящи за затоплянето на планетата и за климатичните промени, са достигнали рекордни нива в света през миналата 2017 г. Това е заключението в американски научен доклад за климата, в чието изготвяне са участвали стотици учени, предаде Франс прес.
Според доклада, който се публикува ежегодно от Националната агенция за океанографски и атмосферни изследвания на САЩ и на Американското дружество на метеоролозите, съвкупност от индикатори показва, че затоплянето на планетата се е ускорило през 2017 г. под действието на изгарянето на изкопаеми горива, които увеличават концентрацията на парниковите газове в атмосферата. Франс прес припомня, че през 2017 г. президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че ще изтегли страната си от международното споразумение за климата, договорено в Париж.
САЩ са втори замърсител света след Китай, но избирането на републиканеца милиардер за президент доведе на власт така наречените "климатоскептици", които се съмняват, че човешката дейност е отговорна за затоплянето на планетата и които започнаха да отменят законодателството на администрацията на президента демократ Барак Обама, предназначено да смекчи вредното въздействие на човешката дейност.
Докладът, публикуван днес, наброява 300 страници и е изготвен от 450 учени от шейсетина страни. В него се използва над дузина пъти думата "анормален", за да се опишат бурите, сушата, високите температури или рекордното топене на леда в Арктика през 2017 г. Основните заключения на документа са следните: Увеличаване на парниковите газове. Миналата година концентрацията в атмосферата на трите газове с парников ефект, които са най-опасни, а именно въглероден диоксид, метан и диазотен оксид (азотен протоксид), е достигнала нови рекорди.
Годишната концентрация на въглероден оксид на повърхността на земята е достигнала 405 части на милион. Глобалното нарастване на въглероден диоксид почти се умножило четирикратно от началото на 60-те години, се допълва в документа. Горещина През 2016 г. бе счупен рекордът за най-гореща година, но 2017 г. също не остана по-назад с доста по-високи температури от средното в голяма част от планетата, отбелязва документът. В зависимост на данните, на които се основава статистиката, 2017 г. е втората или третата най-топла година от средата на 19 век и е била най-топлата година без Ел Ниньо, откакто данните са системно събирани, се подчертава в доклада. Ел Нино е килиматичен феномен, който води до покачване на температурите. Миналата година са били регистрирани рекордни температури в Аржентина, Уругвай, Испания и България.
Що се касае до Мексико той чупи рекорда си за горещина за четвърта последователна година. Потопи и суши Проливните дъждове през 2017 г. са били определено над средното. На други места на планетата обаче е имало по-дълги периоди на суша, се казва в доклада. В него се споменава и за по-високи температури на океаните, които водят по-висока влажност, по-специално през трите последни години, което предизвиква повече проливни дъждове. Намаляване на ледовете и ледниците. В Арктика температурата на земята е била с 1,6 градуса по Целзий над средната, регистрирана през периода 1981 г. - 2010 г. Докладът подчертава, че Арктика не е преживявала толкова анормално високи температури на въздуха и на повърхността на водата от 2000 години насам.
През март максималната площ на морския лед е била най-малката от 37 години, през които тя се измерват с помощта на сателити. Ледниците на планетата също са се свили за 38-а последователна година. Катастрофални избелвания на коралите Затоплянето на океаните има също така сериозни последици върху коралите и предизвиква тяхното избелване, което лишава рибите и други морски организми от ценен хабитат. Най-скорошният епизод на избелване на коралите продължи три пълни години, от юни 2014 г. до май 2017 г..
Той е бил най-дългият и най-разпространеният, който някога е бил регистриран, се казва в документа.