Спещна промяна в битката с наркотиците

Getty Images/Guliver Photos
share

Това е изводът от доклада на Световна комисия за политиката за наркотиците (Global Commission on Drug Policy), съобщава БиБиСи.

В нея влизат редица изтъкнати политици и лидери, измежду които бившият генерален секретар на ООН Кофи Анан, екслидерите на Колумбия и Мексико Сесар Гавирия и Ернесто Седильо, настоящият премиер на Гърция Георгиос Папандреу, писатели и общественици.

В изготвения доклад се посочва, че войната с наркотиците се е провалила, като същевременно те са „подхранили" организираната престъпност по света и са отнели живота на хиляди хора. Борбата с наркотрафика е струвала милиони долари на данъкоплатците, но все още не е дала реален резултат, е мнението на експертите.

В документа се отбелязва и нарасналата употреба на наркотични вещества, като се изтъква, че в глобален мащаб тя се е увеличила с 35% в периода 1998-2008 г. Употребата на кокаин е нараснала с 27%, а на канабис с 8,5%.

Политическите лидери и публичните фигури трябва да проявят решителност и да обвяват на обществеността, това, което самите те знаят, а именно че настоящите стратегии не разрешават проблема с наркотиците и войната с тях не е и не може да бъде спечелена, коментират изготвилите доклада.

Те препоръчват да се спре преследването и наказването на употребяващите наркотични вещества и към тях да бъде приложен „по-хуманен" подход. В тази връзка се предлага наркозависимите лица да бъдат считани за пациенти, а не за престъпници, както и да се пристъпи към декриминализиране на наркотиците и легализиране на марихуаната.

Докладът е особено критичен към САЩ. На американските власти се препоръчва да се насочат към политики в борбата срещу дрогата, базирани на здравните грижи и защитата на човешките права.

Като цяло е налице спешна нужда от промяна на националните и световните политики за контрол на наркотиците, твърдят още от Световна комисия за политиката за наркотиците.

Водещи новини

Още новини