Безспорно краят на Втората световна война е сред най-значителните събития в световната история. Въпреки изминалите над 70 години от свършването на най-големия въоръжен конфликт, обхванал почти всички точки на нашата планета, точната дата и досега е обект на научни спорове.
Ето какво се е случва в последните дни на Втората световна война.
30 април 1945 г. лидерът на Третия райх Адолф Хитлер, малко след като се оженва за любовницата си Ева Браун, се самоубива в обкръжения от съветските части Берлин.
В нощта на 1-ви срещу 2-ри май столицата на Германия е превзета.
4 май - Нацистите излизат от последните окупирани земи в Западна Европа – Холандия и съюзниците навлизат в Западна Германия. Предават се и германските подразделения в Бавария.
5 май – В Прага започва въстание.
Краят е ясен. От Берлин искат мир
Прекратяването на бойните действия е договорено във френския град Реймс на 7 май. В ранните часове на деня нацисткият военен – Алфред Йодъл в присъствието на командващия на обединените съюзнически сили на САЩ и Великобритания – американския генерал Уолтър Смит, френския генерал Франсоа Севез и представителя на Червената армия Иван Суслопаров подписва протокола за капитулация на Германия. Въпреки, че документът е одобрен от представителите на всички главни участващи страни във Втората световна война страни, в Москва са недоволни.
Йосиф Сталин настоява, че неговият подчинен няма право да подписва толкова важен документ. Ето защо след спешни консултации се решава – трябва да се подпише официално капитулацията на Германия, която да е безусловна.
На 8 май 1945 г. в Карсхорст (предградие на Берлин) е подписан Актът за безусловна капитулация. Интересно е, че под документи слагат подписите всички представители на Антихитлеристката коалиция, които са направили същото във френския град, а от страна на Германия – от наследника на Хитлер – Карл Дьониц. Часът обаче буди
Разногласия
Документът е подписан в 22.43 часа местно време. Новината в Съветския съюз е била обявена в ранните часове на идния ден. Ето защо, в Западна Европа победата над Третия Райх се отбелязва на 8 май, а в много страни от източната част на Стария континент - ден по-късно.
Подписването на документа обаче не слага край на огъня. Части от германската армия оказват яростна съпротива, като битките продължават до 23 май 1945 г.
Последните нацисти
се предават едва на 4 септември. Норвежки рибари, ловували китове на полуостров Шпицберген, откриват съвсем случайно група германци. След кратък разговор 10-те германски военни вдигат ръце и обясняват, че въобще не са разбрали за капитулацията на тяхното командване, станало почти пет месеца преди това.
Европейците са разделени в датата, за която смятат, че слага край на Втората световна война. Причините са най-различни и всеки има право на мнение. Същото важи и китайците. Според тях най-големия въоръжен конфликт в света, отнел живота на стотици милиони души по света, е завършил на 2 септември 1945 г. Тогава е подписана безусловната капитулация на Япония.
А може би хората от най-многолюдната държава в света са прави. За тях Втората световна война не започва с германското нападение над Полша на 1 септември 1939 г., а с японската агресия в Северен Китай през 1931 г.
Кога свършва Втората световна война?
- 09.05.2017 | 09:05
- 19961