"Погребални настроения" обхванаха Латинска Америка, след като властта в САЩ бе поета от Доналд Тръмп. Недоволни са и левите, и десните политици. Както боливарианците, така и неолибералите. Може би никой друг регион от света не е стъписан толкова силно в очакване на промени, пише руската информационна агенция РЕГНУМ, цитирана от БТА.
Ще припомним, че президентът на САЩ нареди с указ между Мексико и САЩ да бъде изградена стена с цел предотвратяване на нелегална имиграция и обеща да изтегли страната си от НАФТА (Северноамериканското споразумение за свободна търговия, сключено от Канада, САЩ и Мексико).
Тръмп гледа крайно негативно на "помиряването" между САЩ и Куба. Той върна на Фидел титлата, забравена през мандата на предходната администрация - "жесток диктатор", "тъпкал своя народ почти шест десетилетия". Ще посочим, че във връзка с кончината на кубинския лидер Барак Обама го нарече човек, "успял да остави уникална следа в историята".
"Тръмп ще донесе болка, страдания, но и нови възможности - да се обединим в изграждането на собствени регионални пазари ", заяви президентът на Еквадор Рафаел Кореа пред изданието 20minutos.es. Николас Мадуро пък подхвърли, че Тръмп няма да е "по-лош" от Обама, защото това е "невъзможно". Венецуелският президент препоръча "да изчакаме" развоя на събитията. "Еднополюсният свят беше дотук и Венецуела е на гребена на промените", цитира думите му "Глобо". Мадуро храни надежди, че Тръмп, както обеща, ще спре да натрапва американските ценности на целия свят.
Но нека отбележим, че главният съветник на Тръмп - генерал Майкъл Флин, нарича международен тероризъм "алианса на противниците" на САЩ от Пномпен до Хавана и Каракас. В този контекст Тръмп неслучайно обеща на мексиканския президент Енрике Пеня Нието да се справи с "лошите момчета" от наркокартелите, като използва американската армия. Спомена това в интервю с Бил O'Райли, излъчено от "Фокс нюз".
Темата Тръмп бе обсъдена и при посещение на аржентинския президент Маурисио Макри в Бразилия. В предизборната си кампания впрочем Макри не криеше симпатиите си към Хилари Клинтън. По време на преговорите лидерът на Бразилия Мишел Темер подчерта, че двете страни имат общи интереси. Също и това, че в днешната международна ситуация с нейната "неяснота" Аржентина и Бразилия трябва да демонстрират тясно сътрудничество и интеграция, коментира "Насион". Маурисио Макри пък отправи призив Аржентина и Бразилия да станат "съюзници на столетието".
Колумбия и Чили изобщо не правят шумни изявления по повод идването на Тръмп. А за външния министър на Парагвай Еладио Лоисага антиамериканската политика на Тръмп е въпрос, засягащ само двустранните отношения между Мексико и САЩ. "Латинска Америка няма да се държи по-твърдо с Тръмп, защото Мексико не отправя такава молба. Сигналът трябва да дойде от Мексико", подчерта външният министър на Аржентина Сусана Малкора.
Тук ще припомним, че през 2015 г. стокообменът между Мексико и Аржентина бе 2,5 милиарда долара, между Мексико и Бразилия - 9 милиарда, а между Мексико и САЩ - над 500 милиарда долара. Същите диспропорции личат и при други латиноамерикански страни; стокообменът между страните от МЕРКОСУР през 2015 г. намаля наполовина.
Бразилия днес се чуди не как да се противопостави на САЩ, а Тръмп да не създаде протекционистки бариери срещу износа на бразилски етанол, стомана и памук. Бразилия се надява цените на суровините да нараснат, което би могло да смекчи негативните последици от вдигането на лихвите в САЩ и съответното оттичане на капитали от бразилския финансов пазар. Същите съображения важат и за останалите лидери на континента, дори за Венецуела. Защото всички страни от Латинска Америка доставят за САЩ най-вече суровини, а не високотехнологична продукция.
За всички тях шансът изглежда е само един - протекционистката политика на Вашингтон да срещне твърд отпор сред по-голямата част от бизнеселита в САЩ, собствениците на транснационални компании. Тогава Тръмп няма да изпълни много от предизборните си обещания. Ако пък ги изпълни, ще се наложи регионът да търси партньори другаде.
Според мнозина аналитици Китай може да възседне тази вълна, за да засили нарастващото си влияние в региона. Днес Китай е най-значимият търговски партньор на Бразилия, Чили и Перу, вторият - за Мексико, Аржентина и Венецуела. Стокообменът между страните от Латинска Америка и Небесната империя е скочил от 13 милиарда долара през 2000 на 262 милиарда през 2013 г. В началото на 2015 г., в рамките на първия форум Китай - CELAC (организация на 33 страни от латиноамериканския и карибския регион, която не включва САЩ и Канада, б. р.), Си Цзинпин обеща да разшири търговията със страните от региона, която да стигне 500 милиарда долара, и да инвестира 250 милиарда през следващото десетилетие.
Бразилският политолог Оливер Щункел от фондацията "Жетулио Варгас" заяви пред "Дойче веле", че "при липса на конкретна политика от страна на Тръмп в региона ще расте и занапред влиянието на Китай, както бе през мандата на кабинета на Джордж Буш". За Китай обаче времената също не са лесни. Трета година спада търсенето на селскостопански суровини, внасяни от Латинска Америка - соя, месо, памук и други стоки. През 2016 г. регионалният износ за Китай намаля с 5 процента, през 2015 г. - с 14 на сто, сочи "Оценката за търговските тенденции в Латинска Америка и страните от Карибския басейн" на Междуамериканската банка за развитие. Сви се и търсенето на китайски стоки в държавите от Латинска Америка - също заради икономическата криза.
"Не виждам в региона нито един политик, способен да обедини латиноамериканците против Тръмп", заяви за Би Би Си Жозе Рамуш-Орта, лауреат на Нобелова награда за мир, бивш президент на Източен Тимор. "Всяко влошаване на отношенията между САЩ и Мексико,например отказ от НАФТА, ще има сериозни последици за мексиканската икономика, което на свой ред ще се отрази на Централна Америка и може отново да разпали антиамерикански настроения в Латинска Америка", резюмира Рамуш-Орта.