Руски анализатор: Решението на Барак Обама е прецедент

gettyimages (архив)
share

САЩ въвеждат нови санкции срещу шефове на руски тайни служби и експулсират 35 дипломати - "безпрецедентно сурови" ограничения, три седмици преди президентът Барак Обама да напусне своя пост. Това решение максимално ще затрудни задачата на следващия президент Доналд Тръмп - за екипа му ще е вече по-трудно да подобрява отношенията с Москва, пише "Комерсант".

Администрацията на Обама обяви вчера нови мерки срещу Русия в отговор на предполагаемите руски хакерски атаки, включващи намеса в американските президентски избори, както и в отговор на предполагаем тормоз над американски дипломати в Москва. Вестникът изброява ведомства и частни лица, обхванати от санкциите - руската Федерална служба за сигурност и военното разузнаване ГРУ, както и негови високопоставени служители. Списъкът включва и двама руски хакери - Евгений Богачов и Алексей Белан, отдавна издирван от ФБР, защото преди години разбил сървърите на три големи американски компании за електронна търговия и откраднал данни на техни клиенти. ФБР обещава 100 000 долара срещу сведения за Белан, посочва "Комерсант".

Решението на Обама създава прецедент, прилагайки новия за САЩ санкционен механизъм за защита на националните интереси в сферата на кибернетичната сигурност, отбелязва анализаторът Олег Демидов. Указ от 1 април 2015 г. оправомощава властите на САЩ да санкционират фирми и физически лица, замесени в кибератаки, но до момента не е бил прилаган на практика, обяснява експертът. Според него първоначално указът е бил насочен срещу Китай, но почти веднага след подписването му Вашингтон и Пекин успели да се разберат за съвместна работа по проблемите на кибернетичния шпионаж, след което "китайските държавни хакери" ограничили дейността си. Има шанс новият стопанин на Белия дом да замрази или да отмени указа, но в по-широк план последиците от сегашното решение са необратими - механизмът "санкции като наказание за кибератаки" мина от латентния в активния външнополитически инструментариум на САЩ, казва Демидов.

В отговор на новите санкции Русия може да експулсира същия брой американски дипломати, прогнозира изданието. Според наблюдателя Фьодор Лукянов, цитиран в материала, Обама започва "дипломатическа война с Русия в стила от 70-те", с което цели по-специално "да затрудни за следващата администрация подобряването на отношенията с Москва. "Тръмп и неговият държавен секретар ще се наложи да започнат от още по-ниска точка от тази, в която отношенията бяха довчера", констатира експертът.

Водещи новини

Още новини