Доброволци, опитващи се да мобилизират испаноезичните избиратели в Централна Флорида да гласуват след три седмици, се активизират, тъй като тази общност би могла да определи победителя в надпреварата за Белия дом, при това не в полза на републиканците, пише АФП, цитирана от БТА.
От изборите през 2012 г. свирепата финансова криза в американската територия Пуерто Рико принуди стотици хиляди нейни жители да се установят във Флорида. Те са горещи привърженици на демократката Хилари Клинтън и може да направят така, че тя да добави към завоеванията си този щат - една от ключовите арени на сблъсък в президентската кампания.
Ана Ирис Васкес, 54-годишна домакиня, приготвя обяда в апартамента си в Орландо, когато две жени тропат на вратата й. Те са от неправителствената организация "Ми фамилия вота" ("Моето семейство гласува"), която издирва нерегистрираните в списъците испаноезични жители, за да ги превърне в избиратели.
"За Хилари", възкликва Васкес, запитана за кого ще гласува на изборите на 8 ноември. "Ако гласувам за този човек (републиканския кандидат Доналд Тръмп), тогава всички ще сме изгубени", казва тя с усмивка.
Напускайки своя карибски остров, Ана и другите "флориканци" не са и сънували, че един ден може да определят изхода на президентските избори в САЩ.
От 2012 г. във Флорида са се установили един милион души с латиноамерикански произход, като повечето от тях са от обремененото с космически дълг Пуерто Рико. Мнозина са избрали да установят новия си дом в района на Орландо.
"Миграцията на пуерториканците вече дава огромно отражение върху броя на испаноезичните, включени в избирателните списъци в Централна Флорида", констатира Марк Уго Лопес, директор на Изследователския център "Пю" за латиноамериканските изследвания.
Те са американски граждани и следователно имат право да гласуват в САЩ - за разлика от чуждестранните имигранти, който трябва да получат американско гражданство - нещо, което може да отнеме години.
Към настоящия момент 1,9 милиона испаноезични граждани са регистрирани в избирателните списъци, което прави 15, 4 процента от избирателите във Флорида. Според "Пю" между 2006 и 2016 г. броят им е скочил с 61 процентни пункта, като преобладаващата част от тях са демократи.
Ключов щат
В централата на "Ми фамилия вота" в Орландо десетки доброволци се готвят да кръстосват супермаркетите и да посещават избирателите от врата на врата. На цветни плакати на стената са изобразени част от 28-те хиляди и 200 испаноезични избиратели, които неправителствената организация е регистрирала на този етап.
Изборите във Флорида понякога са много оспорвани. През 2000 г. републиканецът Джордж У. Буш спечели в щата (а така и президентския пост) с преднина от само 537 гласа срещу демократа Ал Гор.
Това обяснява защо двамата кандидати ухажваха така усърдно електората във Флорида, която има 20,2 милиона жители, 24,5 процента от които с латиноамерикански произход. Това е третият по брой на населението щат в страната.
Статутът на Флорида на "колебаещ се щат" - такъв, който може да променя политическите си предпочитания от избори на избори - а не числата, обаче я правят толкова специфична.
Задачата на кандидат-президента се усложнява допълнително, поради факта, че избирателите във Флорида са всичко друго освен хомогенна маса: южните части клонят към демократическия лагер, северът - към републиканския, а центърът се поделя почти поравно, макар че благодарение на пуерториканците разделението да се задълбочава.
"Всичко може да се случи, тъй като щатът е разделен поравно", казва Кевин Хил, преподавател по политика и международни отношения в Международния университет във Флорида.
Според средните показатели от скорошни допитвания на института "Риъл Клиър Политикс" Хилари Клинтън води с 5,5 процентни пункта пред Доналд Тръмп в национален мащаб. В този югоизточен щат обаче разликата между двама е само 3,5 пункта.
Антипатия
Доналд Тръмп си навлече антипатията на испаноезичното население, особено на мексиканците, които определи като престъпници и крадци, и след като обеща да издигне стена по американско-мексиканската граница, за да спре незаконната имиграция.
"Този човек проявява дискриминация към нас и ни очерня. Какво ли ни чака, ако дойде на власт?", се тревожи Ана Васкес.
Според проведена наскоро анкета на института "Пю" 58 процента от испаноезичните в избирателните списъци в САЩ подкрепят демократката и само 19 на сто - републиканеца.
Крайният срок за регистрация междувременно изтече и неправителствената организация за защита на човешките права на имигрантите сега полага усилия да гарантира, че избирателите ще отидат масово до урните да гласуват.