Следващият генерален секретар на ООН ще трябва приоритетно да положи усилия да реши бежанската криза, да се опита да осигури по-добра превенция на масовите престъпления и да се опита да постигне премахване на смъртното наказание, заявиха няколко правозащитни организации, цитирани от АФП.
Организациите, сред които са Амнести Интернешънъл, Хюман райтс уоч и Международната федерация за човешките права, определиха на приемника или приемничката на Бан Ки Мун осем приоритета. Новият генерален секретар на ООН ще встъпи в длъжност през януари 2017 г.
Първият приоритет е нов глобален подход към бежанската криза - най-тежката след Втората световна война. Този подход трябва да се основава на засилено международно сътрудничество и справедливо разпределение на задълженията между страните за приемане на бежанци и мигранти. Правозащитните организации препоръчват на бъдещия шеф на ООН да се бори с безнаказаността, да премахне смъртното наказание и да бъде защитник на жертвите на дискриминация.
Списъкът с приоритети бе публикуван точно преди изслушванията тази седмица на осмината кандидати в Общото събрание на ООН. След това, от юли нататък, Съветът за сигурност ще направи своя избор и ще предложи име на Общото събрание. "Светът има нужда от силен генерален секретар, който да се противопостави на страните, нарушаващи човешките права", каза Салил Шети, генерален секретар на Амнести. "Обединените нации не могат да изпълнят мандата си, ако не поставят човешките права в центъра на всичко, което предприемат", добавя Шети.
Според правозащитните организации приемникът на Бан трябва да използва правомощията, които му дава Уставът на ООН, за да съдейства да не се допускат изстъпления като нападения срещу цивилни в конфликти.