Всяка година европейците харчат поне 24 милиарда евро за наркотици. Това показват данните от новия доклад за пазарите на наркотици в ЕС, представен от Европейския център за наблюдение на наркотиците и наркоманиите, и Европол, предава БТА.
Докладът показва, че традиционните маршрути на преноса на забранени вещества да се запазват. Контейнерите, използвани във водния транспорт, представляват подходящ канал за внос на големи пратки наркотици в Европа. Последните нововъведения в интернет, сред които мрежите от типа "даркнет", софтуерите за анонимност и криптираните валути, също откриват нови възможности за предлагането на наркотици онлайн.
В доклада се посочва, че първостепенната цел е да се постигне осезаемо намаляване на наличието на наркотици чрез прекъсването на трафика, разкриването на организираните престъпни групи, ефикасното използване на наказателноправната система, ефективното правоприлагане, основаващо се на разузнаването. Препоръчва се засилен обмен на разузнавателни сведения и съсредоточаването на усилията на равнище ЕС върху мащабната, трансграничната и организираната престъпност, свързана с наркотиците.
В документа е записано, че в България, Франция, Дания, Финландия и Швеция се наблюдава нараснала употреба на канабис. Добавя се, че нашата страна, наред със Сърбия, Албания и Косово, е сред основните производители на марихуаната, разпространявана в Източна, Централна и Южна Европа. По въпроса за преноса на хероин е посочено, че нашата страна остава по централния и северния маршрут. Допълва се, че тази дейност се прикрива с регистрацията на законни турски дружества. В ЕС основните производители на амфетамин са Холандия и Белгия, но производство се отчита в България, Германия и Балтийските държави.
Отбелязват се постиженията на българските власти за разкриването на незаконни лаборатории и изземане на откритите там вещества. В доклада се препоръчва посочените държави, в които се наблюдава сериозно производство на синтетични наркотици, да бъдат подкрепяни в борбата им с това явление.