От Фолклендските острови до Ирак - военните интервенции на Великобритания

Getty Images/Guliver
share

Очаква се Сирия да се превърне в поле за действие за британските въоръжени сили след гласуването в британския парламент днес.

От 1980 г. Великобритания е била ангажирана военно на редица места по света. Франс прес предлага справка на британските военни ангажименти за последните 35 години, пише БТА.

Фолклендски (Малвински) острови

Конфликтът започна на 2 април 1982 г. с дебаркирането на аржентинската армия на тези острови, които са британска територия от 1833 г. Войната приключи на 14 юни същата година с победа за Великобритания, която й позволи да затвърди суверенитета си върху тези територии.

Войната в Залива

През 1991 г. Великобритания участва в международната коалиция срещу режима на иракския президент Саддам Хюсеин сред нахлуването на Ирак в Кувейт.

Косово

Великобритания се присъедини към коалицията на НАТО през 1999 г., която нанасяше въздушни удари в Косово. Избраният с голямо мнозинство през 1997 г. за премиер Тони Блеър беше западният лидер, който най-пламенно защитаваше идеята за сухопътна интервенция срещу сръбските войски, преди техният шеф Слободан Милошевич да приеме мирния план.

Сиера Леоне

Година след Косово британски войски бяха разположени в тази африканска страна, за да се намесят в гражданската война. Успехите на британските военни в Косово и в Сиера Леоне насърчиха Тони Блеър да ангажира после британските военни в други мисии, твърдят анализатори.

Афганистан

След атентатите от 11 септември 2001 г. в САЩ, Великобритания се включи в голямата военна офанзива в Афганистан срещу талибаните, отказали да предадат лидера на Ал Каида Осама бин Ладен. Британските военни бяха разположени предимно в Южен Афганистан, където останаха 13 години.

Ирак

През 2003 г. Великобритания отново се присъедини към американците в инвазията в Ирак, за да бъде свален режимът на Саддам Хюсеин, обвинен, че притежава оръжия за масово поразяване. След това решение Тони Блеър беше обвинен, че е повлиял на изводите на доклад на тайните служби за иракската заплаха, за да наклони общественото мнение в подкрепа на британското участие в иракската война. Последните британски войски се изтеглиха от Ирак през 2001 г.

Либия

Правителството на консерватора Дейвид Камерън участва в западния алианс, който се намеси в Либия през 2011 г. Тази операция приключи със смъртта на диктатора Муамар Кадафи. Но ситуацията в Либия остана силно нестабилна и Камерън нееднократно беше критикуван, че не помага повече на Либия след падането на Кадафи.

"Ислямска държава" в Ирак и Сирия

През есента на 2014 г. британският премиер Камерън получи одобрението на парламента за нанасяне на удари срещу ИД в Ирак. Осем самолета Торнадо на британските кралски военновъздушни сили са разположени там, както и неизвестен брой дронове. Лондон изпрати и 800 военнослужещи, за да обучават съюзническите сили в Ирак.

Водещи новини

Още новини