Медия от САЩ: Руските пехотинци може да извършат обрат в Сирия

gettyimages
share

"Руски войници ще се включат в боевете в Сирия", е заглавието на в. "Ню Йорк таймс".

Изостряйки конфронтацията около сирийската война, Русия заяви вчера, че в боевете ще се включат нейни "доброволчески" сухопътни сили. Разполагането на руски военновъздушни и сухопътни сили в Сирия е предизвикателство към регионалната политика на на турския президент Реджеп Ердоган, президента на САЩ Барак Обама и НАТО.

Руски сухопътни сили може фундаментално да променят конфликта, в който до момента са убити 250 000 души, а половината население на страната е изселено от началото му през 2011 г. Макар и руският президент Владимир Путин да заяви, че няма да разполага сухопътни войски в Сирия, планът за т. нар. доброволци бе разкрит вчера от неговия представител за връзки с парламента адмирал Владимир Комоедов. Той изглежда подобен на руската прикрита тактика на използване на войници за превземане на Крим от Украйна през март 2014 г. и за оказване на помощ на проруските бунтовници в Източна Украйна, отбелязва вестникът.

Нещо повече, американски военни представители заявиха, че над 600 руски военнослужещи вече са разположени в Сирия, като в това число не влизат самолетните екипажи, и че палатки за близо 2000 души са видени в руската военновъздушна база близо до северозападния сирийски град Латакия и турската граница.

Руското разкритие, че т. нар. доброволчески сили може скоро да бъдат пратени в Сирия, подхрани спекулациите за предстоящо сухопътно настъпление срещу бунтовниците, което би предполагало безпрецедентна координация между съюзниците на сирийския президент Башар Асад, пише изданието.

Сред може да са сирийската армия, подсилена от сили от Русия, Иран и ливанската милиция Хизбулла, която от години има свои бойци в Сирия в помощ на Асад. Вероятни цели са бунтовниците от Армията на завоеванието, които застрашават крайбрежните крепости на Асад от превзета територия в северната провинция Идлиб.

Бунтовнически групи, които се бият едновременно срещу Асад и срещу "Ислямска държава" (ИД), включително някои, които получават подкрепа от американците, заявиха, че повече няма да участват в мирен процес под руско посредничество и обвиниха Русия, че окупира страната им. Някои се зарекоха да работят в по-тясно сътрудничество със сирийския клон на Ал Каида, Фронта Ан Нусра, отбелязва "Ню Йорк таймс".

НАТО обвини Русия в "безотговорно поведение", след като руски самолети нарушиха турското въздушно пространство при границата със Сирия през уикенда, пише в. "Файненшъл таймс". След извънредно заседание на постоянните представители на НАТО в Брюксел, Алиансът настоя Русия незабавно да прекрати тези прониквания с бойни самолети и заяви, че те пораждат "крайна опасност". Инцидентите предизвикаха остра реакция от Турция, която предупреди, че ще реагира на всякакви бъдещи нарушения на въздушното й пространство. Русия заяви, че станалото се дължи на лоши метеорологични условия.

Турция съобщи, че два нейни изтребителя са били тормозени от МиГ-29 докато патрулирали границата със Сирия. Самолетът руско производство държал двата изтребителя на радарен прицел в продължение на общо почти шест минути. Случващото се показва нарасналия риск от военни сблъсъци, след като Русия увеличи бомбардировките си в райони, където действат и натовски съюзници, отбелязва вестникът. Високопоставен дипломат каза, че Турция е дала да се разбере, че в бъдеще ще сваля всякакви отклонили се руски бойни самолети.

Някои официални представители на НАТО се безпокоят, че Алиансът може да бъде въвлечен в непреднамерен инцидент между Русия и Турция и приканват Анкара да постигне някаква договореност с Москва. Не е ясно дали инцидентът ще бъде включен в дневния ред на планираната среща на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел тази седмица.

Два турски изтребителя Ф-16 са прехванали руския изтребител във въздушното пространство на Турция през уикенда, заяви турското външно министерство. Според турски медии властите в Анкара отначало не били сигурни дали самолетът е от сирийските или руските военновъздушни сили, преди да установят, че този модел се ползва само от Москва.

По-рано тази година турски изтребители свалиха сирийски хеликоптер, който бе преминал в турското въздушно пространство. С бомбардирането на райони в Северна Сирия, Москва все повече затруднява прилагането на плана на Турция да установяване на забранена за полети зона в някои части от този регион. Анкара настоява пред съюзниците си да се въведе такава зона южно от границата й, за да се защитят цивилните и да се помогне на сирийските бунтовници в борбата им срещу силите на президента Башар Асад, пише в. "Файненшъл таймс".

Водещи новини

Още новини